Gniezno będzie miało Okno Życia – otwarcie 26 marca

[z zasobów Internetu]W gnieźnieńskim Domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo otwarte zostanie 26 marca Okno Życia, czyli miejsce gdzie anonimowo matka będzie mogła zostawić swoje dziecko nie narażając je na niebezpieczeństwo.

Przedsięwzięcie wsparło wiele instytucji i organizacji. „To napawa optymizmem, że jest wielu ludzi, dla których prawo Boże zawarte w przykazaniu Nie zabijaj stanowi nienaruszalny fundament, którego trzeba bronić” – mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, z której inicjatywy okno powstało.

Okno umieszczone będzie w przyziemiu domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, z boku budynku, od strony dworca kolejowego. Miejsce to zapewnia anonimowość osobie, która będzie chciała zostawić w nim niemowlę. Z drugiej strony znajduje się w centrum miasta, w niedalekiej odległości od dworca kolejowego i autobusowego.

„Podpisaliśmy już porozumienie ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia. Obecnie finalizujemy porozumienia z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Szpitalem Miejskim w Gnieźnie, Pogotowiem Ratunkowym i Komendą Powiatową Policji w Gnieźnie” – informuje ks. Krzysztof Stawski.

Okno wyposażone jest w odpowiednie miejsce, gdzie można złożyć dziecko. Zapewniona jest w nim odpowiednia temperatura i dostęp powietrza. Zainstalowano także dyskretną kamerę, która umożliwia obserwację wyłącznie dziecka pozostawionego w oknie oraz alarm, który uruchamia się dwustopniowo: przy otwarciu okna (jeden sygnał słyszany jedynie w klauzurze sióstr) oraz w momencie pozostawienia dziecka (kolejny sygnał słyszalny również tylko w klauzurze).

„Według procedury, dyżurująca siostra po wyjęciu dziecka z okna natychmiast zawiadamia Pogotowie Ratunkowe, odział noworodków Szpitala Miejskiego oraz Policję. Pogotowie ratunkowe zabiera dziecko do szpitala w celu przebadania i ewentualnego leczenia. Po upływie 6 tygodni, w którym matka może zmienić decyzję i odebrać dziecko, rozpoczynają się procedury nadania danych osobowych oraz adopcyjna, którymi zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W wyniku tych działań dziecko umieszczone zostanie w rodzinie adopcyjnej, gdzie – jak można się spodziewać – będzie miało zapewnione dobre warunki do rozwoju i życia” – tłumaczy ks. Stawski.

Na uruchomienie okna gnieźnieńska Caritas wykorzystała środki „z tacy” zebrane w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w Boże Narodzenia podczas pasterek. Środki te – jak wyjaśnia ks. Stawski – tworzą Fundusz Życia. „Z tych pieniędzy w ciągu roku, w miarę możliwości spieszymy z pomocą także samotnym kobietom wychowującym dzieci, pozbawionym środków na leki, mieszkanie czy środki higieniczne” – dodaje dyrektor.

Gnieźnieńskie Okno Życia będzie pierwszym w archidiecezji gnieźnieńskiej i 46 w Polsce. Jego poświęcenia dokona 26 marca prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Uroczystość poprzedzi konferencja na temat obrony życia najbardziej zagrożonych w domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Gnieźnie.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply