Marsze dla Życia i Rodziny (4 wiadomości agencyjne)
„Kierunek: Rodzina” – 26 maja ulicami ponad 100 miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny
Pod hasłem „Kierunek: Rodzina” ulicami 107 polskich miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. Najwięcej z nich zaplanowano na niedzielę 26 maja. Jak zapowiadają ich organizatorzy będzie to wielkie święto rodzin. Uczestnicy marszów będą zachęcać polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Przedstawią też postulaty wprowadzenia prawa, które ułatwi rodzinom podjęcie takich decyzji.
Marsze dla Życia i Rodziny są inicjatywą społeczną. Z roku na rok przybywa ich uczestników, którzy chcą manifestować wartości rodzinne i szacunek dla życia. – W ubiegłym roku marsze zorganizowano w 50 ośrodkach a wzięło w nich udział ok. 80-95 tys. osób. Liczymy, że w tym roku frekwencja będzie dwa razy wyższa – zapowiada ich ogólnopolski koordynator Jarosław Kniołek.
Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny uważa, że wartości rodzinne są nadal popularne. – Polki na Wyspach Brytyjskich statystycznie rodzą około trójki dzieci i to jest dowód na to, że chcemy i możemy mieć dzieci, ale okoliczności w jakich się znajdujemy mogą albo nam to ułatwić, albo zaszkodzić – ocenia.
Sapa zapowiada złożenie projektu ustawy, której celem jest faktyczne umacnianie rodziny czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi. Wyjaśnia, że zgodnie z tym projektem, każda mama miałaby na okres 2 lat od urodzenia dziecka zapewniony bon wychowawczy w kwocie najniższej pensji krajowej, płatny co miesiąc..
Szef Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zapowiada, że podczas marszów w całej Polsce rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy o ochronie i opiece nad rodziną (tzw. bon wychowawczy), potrzebnych do rejestracji Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
– W planach mamy kolejne bony: bon przedszkolny, który wspierałby opiekę nad dziećmi w wieku 3-6 lat później bony szkolne i edukacyjne dotyczące wykształcenia dzieci od szkół podstawowych po studia. Dodatkowym elementem byłby bon opiekuńczy dla rodziców dzieci, które urodziły się z jakimiś wadami i wymagają szczególnej troski, jak również nad osobami starszymi – sygnalizuje prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. – Do takich działań zachęcają nas i dopingują uczestnicy marszów, ale także instytucje życia publicznego na poziomie samorządów lokalnych – dodaje.
W Warszawie Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 26 maja już po raz ósmy. Rozpocznie się w południe pod Pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu a zakończy piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim.
Organizatorzy zapewniają, że zarówno na Marszu, jak i podczas pikniku, będzie wiele atrakcji. – Będziemy maszerowali przy dźwiękach tradycyjnej muzyki szkockiej wygrywanej przez dudziarzy z orkiestry Pipes and Drums oraz przy dźwiękach orkiestry dętej z Wołomina. Nie zabraknie również niespodzianek dla dzieci. Będzie mnóstwo balonów, gigantyczne bańki mydlane oraz skaczący szczudlarze – wymienia Jarosław Kniołek.
Uczestnikami marszów są przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale włączają się w nie różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia, młodzież oraz osoby starsze. Imprezę – jak podkreślają jej koordynatorzy – wyróżnia jej afirmatywny charakter. Uczestniczący w niej chcą przede wszystkim opowiedzieć się za wyznawanymi przez siebie wartościami. W każdym marszu, w zależności od miasta, uczestniczy od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy osób.
Marsze dla Życia i Rodziny, jakie odbędą się w tych dniach w 107 miastach Polski koordynuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny – instytucja wspierająca inicjatywy lokalne promujące wartość życia i rodziny oraz wywierająca w tym zakresie wpływ na instytucje państwowe.
Katolicka Agencja Informacyjna
Diecezja płocka: ulicami trzech miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny
Marsze dla Życia i Rodziny przejdą 26 maja ulicami dwóch miast w diecezji płockiej: w Płocku po raz drugi, w Ciechanowie po raz pierwszy. Obu wydarzeniom towarzyszyć będą koncerty i festyny. Trzeci z marszów zaplanowano na 9 czerwca w Pułtusku.
W Płocku Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Kierunek: RODZINA” poprzedzi Msza św. w intencji małżeństw i rodzin w katedrze, będzie jej przewodniczył bp Piotr Libera. O godz. 11.00 duchowieństwo, wierni, małżeństwa, rodziny i płocczanie, którym bliska jest idea promocji życia i rodziny, wyruszą w marszu na Stary Rynek. Tam zostaną pozdrowieni przez biskupa płockiego i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Około godz. 12.15 rozpocznie się na Starym Rynku koncert Magdy Anioł.
Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia m.in. Centrum Organizacji Pozarządowych, wychodząc na ulice Płocka mieszkańcy miasta chcą zaznaczyć, że rodzina i wartości rodzinne powinny być priorytetem działań i decyzji. Specjalne zaproszenie do udziału w marszu skierował do płocczan bp Piotr Libera. Napisał w nim m.in., że wychodząc na ulicę Płocka daje się świadectwo, że „jesteśmy ludźmi, którzy cieszą się życiem i kochają swoje rodziny”.
Marsz dla Życia i Rodziny po raz pierwszy odbędzie się w Ciechanowie. Przygotowują go m.in.: Akcja Katolicka, Ruch Światło Życie-Oaza Rodzin, Odnowa w Duchu Świętym, Civitas Christiana, Koła Żywego Różańca, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Franciszkański Zakon Świeckich, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin „Serce Matki”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Akcję wspierają ZHP i ZHR. Zwieńczeniem będzie wielki rodzinny festyn.
Dwa tygodnie po marszach w Płocku i Ciechanowie 9 czerwca Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Pułtuska. W komitecie organizacyjnym znaleźli się miejscowi duszpasterze oraz parlamentarzyści.
W wszystkich trzech miastach diecezji płockiej marsze są organizowane są pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce.
Katolicka Agencja Informacyjna
Zamość: po raz pierwszy przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny
Po raz pierwszy w Zamościu zostanie jutro zorganizowany Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się Mszą św. o 11.30 w kościele Matki Bożej Królowej Polski. O 13.00 manifestacja wyruszy w kierunku zamojskiego Rynku. Marsze pod hasłem „Kierunek: Rodzina” odbędą się tego dnia w ponad 100 miastach Polski.
Organizatorem jest: Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Duszpasterstwo Rodzin i Katolickie Stowarzyszenie Obrony Życia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp Marian Rojek ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.
„Marsze są przede wszystkim świętem rodzin, stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem” – wyjaśniają ideę organizatorzy zamojskiego marszu.
Ich zdaniem konieczna jest konsekwentna i wytężona praca na rzecz promocji tych wartości, bo „znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane”. „Uczestniczący w niej gromadzą się nie po to, by manifestować swój sprzeciw wobec antywartości, lecz przede wszystkim po to, by publicznie opowiedzieć się za wyznawanymi przez siebie wartościami” – zauważają.
Organizatorzy chcą, aby marsz miał radosną i kolorową oprawę, dlatego zachęcają, aby wziąć ze sobą różne gadżety: trąbki, bębenki, kolorowe stroje, piłki, a do uczestnictwa zapraszają zespoły muzyczne, gimnastyczne, akrobatów na szczudłach, dzieci i młodzież w strojach ludowych.
Katolicka Agencja Informacyjna
Abp Józef Michalik: nowa ewangelizacja uwzględnia troskę o życie
Dobrze, że nowa ewangelizacja uwzględnia obronę i troskę o życie – mówi abp Józef Michalik na temat Marszu dla Życia i Rodziny, który przejdzie ulicami Przemyśla w najbliższą niedzielę 26 maja. To wydarzenie rozpocznie jednocześnie pierwszy w archidiecezji przemyskiej Kongres Nowej Ewangelizacji. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym przesłaniu, dostępnym m.in. na kanale youtube zauważa, że ewangelizacja jest również zwróceniem uwagi na godność każdego człowieka.
– Nowa ewangelizacja to wielkie zadanie we współczesnym Kościele. Dobrze, że ta inicjatywa uwzględnia obronę i troskę o życie, że pragnie mówić o godności każdego człowieka. Trzeba manifestować te przekonania, pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu w latach, w mądrości i w prawości charakteru. Trzeba pomagać sobie być ludźmi uczciwymi, pomocnymi, otwartymi na drugiego człowieka. Dlatego witam całym sercem tę inicjatywę – mówi abp Michalik.
Metropolita przemyski przypomina, że ojcostwo i macierzyństwo są szczególnym powołaniem, którym należy dawać świadectwo. – Warto z szacunkiem patrzeć na matkę i ojca, którzy podejmują piękne powołanie kolejnego macierzyństwa i ojcostwa. Jest to jednocześnie powołanie do świadectwa w Kościele, w którym stróżem porządku moralnego i relacji ludzkich na co dzień jest nasze sumienie, czyli Bóg, który mówi w tym sumieniu – mówi abp Michalik.
Marsz dla Życia i Rodziny zainauguruje organizowany po raz pierwszy w archidiecezji przemyskiej Kongres Nowej Ewangelizacji, który potrwa do 2 czerwca. Złożą się na niego różne akcje i spotkania ewangelizacyjne, a także sympozjum na temat nowej ewangelizacji. Zwieńczeniem będzie 2 czerwca niedzielny wieczór chwały „Bogu dziękujcie – Ducha nie gaście”.
Honorowy patronat nad Kongresem sprawują: metropolita przemyski abp Józef Michalik, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, prezydent Przemyśla Robert Choma oraz starosta przemyski Jan Pączek.
Katolicka Agencja Informacyjna
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.