Kraków: rusza akcja przeciwdziałania żebractwu wśród dzieci

Pod hasłem „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę”, rusza w Krakowie akcja edukacyjno–informacyjna, której celem jest przeciwdziałanie żebractwu, także przez dzieci. Miasto chce w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na to, że dając pieniądze tak naprawdę nie pomagają. Zdaniem specjalistów, którzy zajmują się problemem żebractwa są to pieniądze, które krzywdzą.

Miasto Kraków chce przeciwdziałać zjawisku żebractwa. Dlatego pod hasłem „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę”, organizuje akcję edukacyjno–informacyjną w środkach komunikacji miejskiej.

Miasto prowadzi też działania na rzecz zwalczania dziecięcego żebractwa. Pod hasłem „Dając pieniądze odbierasz dzieciństwo” rozpoczęła się kolejna edycja kampanii edukacyjno – informacyjnej zainicjowanej w 2007 r. przez ks. Andrzeja Augustyńskiego, doradcę prezydenta miasta Krakowa ds. Młodzieży i szefa stowarzyszenia „Siemacha”.

W ramach akcji 130 plakatów w języku polskim i angielskim, informujących turystów oraz mieszkańców o konsekwencjach przekazywania żebrzącym dzieciom pieniędzy, od połowy czerwca zawiśnie w okolicach Rynku Głównego. Plakaty nakłaniają do zaprzestania dawania pieniędzy dzieciom, co spowoduje, że nie będą się zajmowały żebractwem.

Ksiądz Augustyński podkreśla, że w 2007 r. skala zjawiska była ogromna. Dziś udało się je zminimalizować, a w kawiarnianych ogródkach nie ma przestrzeni dla żebrzących dzieci. „Kraków stał się liderem pod tym względem dla innych miast w Polsce – wzorce z naszej kampanii czerpią Wrocław i Poznań” – zauważa ks. Augustyński i podkreśla, że adresaci komunikatów uwierzyli, że Kraków ma olbrzymi serwis pomocowy, a kluczem do sukcesu jest m. in. edukacja, reagowanie służb i pewność, że potrzebujący dostają coś w zamian, nie są sami.

Akcji będzie towarzyszył spot, emitowany od 15 czerwca na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach.

Walkę z żebractwem utrudnia fakt, że nie stanowi ono wykroczenia, dopóki nie jest natarczywe. Wtedy strażnicy miejscy mają prawo do podejmowania interwencji.

Urząd Miasta Krakowa zachęca do przekazywania pieniędzy na rzecz potrzebujących pomocy na konto organizacji pozarządowych. Pełna lista organizacji znajduje się pod adresem: www.krakow.pl/ngo.

W pomoc osobom żebrzącym zaangażowany jest MOPS. Pracownicy socjalni wraz ze streetworkerami reagują na
zgłoszenia, starając się rozeznać sytuację i zaproponować pomoc osobie żebrzącej.

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply