Dwóch ojców i łono do wynajęcia
Hiszpańskie Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało wpisywanie do rejestru stanu cywilnego dzieci urodzonych za granicą przez matki zastępcze na zlecenie homoseksualnych Hiszpanów. Rola tzw. surogatki ogranicza się do przyjęcia zarodka poczętego in vitro, donoszenia i urodzenia dziecka oraz oddania go zamawiającym. Instytucja surogatek jest w Hiszpanii nielegalna.
Wyspecjalizowane agencje oferują parom gejowskim podróż do USA, opiekę medyczną, koszt wynajęcia surogatki i powrót z dzieckiem, które teraz otrzyma w Hiszpanii metrykę z nazwiskami „ojców”. Matka pozostanie nieznana.
Drogę do legalizacji takiego procederu przetarła para gejów z Walencji. Znaleźli oni w USA kobietę, która zgodziła się na „odpłatne urodzenie dziecka”. W jej organizmie umieszczono zarodki powstałe z komórek jajowych nieznanej dawczyni zapłodnionych plemnikami obu panów. W 2008 r. na świat przyszły bliźniaki. W konsulacie Hiszpanii w Los Angeles gejom odmówiono rejestracji dzieci.
Para odwołała się do resortu sprawiedliwości w Madrycie, który przychylił się do ich prośby, tłumacząc obejście prawa „troską o dobro dzieci”. Ponieważ decyzji próbował sprzeciwić się sąd w Walencji, żeby na przyszłość „oszczędzić gejom takich przykrości”, Ministerstwo Sprawiedliwości wydało formalną instrukcję w tej sprawie. Precedens wyznaczył normę prawną.
Szef Hiszpańskiego Forum Rodziny Benigno Blanco stwierdził: „Skoro brak jakichkolwiek kryteriów moralnych, które wyznaczałyby granice tego, do czego można się posunąć w manipulowaniu życiem, z czasem zalegalizuje się wszystko. Pod tym względem Hiszpania kompletnie rozbroiła się moralnie.”
W związku z całą sprawą w Hiszpanii pojawiły się żądania legalizacji matek zastępczych. Domagają się tego nawet feministki, które jeszcze niedawno uważały korzystanie z surogatek za wyzysk. Teraz mówią, że jeśli matka zastępcza godzi się na to z własnej woli, bez nacisków, to ma do tego pełne prawo. Zmiana podejścia feministek jest naturalną konsekwencją poparcia dla par gejowskich, łącznie z prawem do posiadania i wychowywania dzieci.
Płatne usługi surogatek są legalne m.in. w Rosji, Gruzji, na Ukrainie, w niektórych stanach USA (Kalifornia i Floryda) i w Indiach. Nieodpłatnie i z wieloma zastrzeżeniami można urodzić komuś dziecko w Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Danii, Izraelu, Kanadzie i Australii.
za stroną HLI Polska, na podstawie materiału w „Rzeczpospolitej” z 29 X 2010 r,
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.