Marsze dla Życia i Rodziny (6 wiadomości agencyjnych)
Bydgoszcz: II Marsz dla Życia i Rodziny
26 maja ulicami Bydgoszczy przejdzie II Marsz dla Życia i Rodziny. Manifestacja w obronie najważniejszych wartości będzie jedną z kilkudziesięciu odbywających się równocześnie w wielu miastach Polski.
Tegoroczne hasła marszu brzmią: „Kierunek: RODZINA”, „Rodzina receptą na kryzys”. – To swego rodzaju drogowskaz zarówno dla nas samych, jaki i dla decydentów – tłumaczy jego koordynator Tomasz Skonieczny.
– Dla nas, byśmy w życiu codziennym pamiętali, że to rodzina powinna być priorytetem wszelkich działań i decyzji, bo z nią związane jest dobro i szczęście naszych dzieci i nas samych. Dla decydentów, ponieważ to właśnie przede wszystkim oni, w myśl ustawy zasadniczej, powinni otoczyć instytucję rodziny opieką i ją chronić. Na nich bowiem spoczywa obowiązek tworzenia prawa, które ma służyć dobru państwa – dodał.
Wydarzenie rozpocznie Eucharystia, której przewodniczyć będzie o godz. 13 w bazylice bp Jan Tyrawa. Przemarsz rozpocznie się o godz. 14 z placu przed Bazyliką Mniejszą św. Wincentego a Paulo (Al. Ossolińskich 2), a zakończy o godz. 15 „Piknikiem Rodzinnym” na Wyspie Młyńskiej. – Będziemy manifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy pokazać, że kochająca rodzina to źródło życia i miejsce harmonijnego wzrastania młodego człowieka – dobry fundament, który otrzymuje na całe życie. Jest to zarazem wielka przygoda i droga osobistego spełnienia kobiety i mężczyzny – podkreślił Tomasz Skonieczny.
Na uczestników czekają atrakcje dla młodszych i starszych – wszystko, co potrzebne, by radośnie spędzić czas w gronie rodzinnym. Marsz będzie miał charakter społeczny i jest otwarty dla wszystkich popierających jego ideę. Odpowiedzialnymi za jego przebieg są organizacje pozarządowe i wspólnoty tworzące Rucha Marszowy. Więcej informacji na stronie: www.marszdlazyciabydgoszcz.pl.
Katolicka Agencja Informacyjna
Bp Tadeusz Rakoczy zachęca do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny w Oświęcimiu
Specjalne błogosławieństwo dla organizatorów tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny w Oświęcimiu przekazał za pomocą kanału internetowego Youtube bp Tadeusz Rakoczy. W niedzielę 16 czerwca w ramach „Święta Życia”, mieszkańcy diecezji bielsko-żywieckiej – całe rodziny, samorządowcy, działacze różnych wspólnot i ruchów kościelnych, księża, siostry zakonne – po raz drugi w historii miasta nad Sołą manifestować będą swoje przywiązanie do wartości życia. Tegoroczny Marsz ma być dziękczynieniem za beatyfikację s. Małgorzaty Szewczyk.
W specjalnym pozdrowieniu dla organizatorów Marszu ordynariusz bielsko-żywiecki przyznał, że szczególnie cieszy go ta inicjatywa nowej ewangelizacji, w której zaangażowane są liczne rodziny, młodzież i księża. Duchowny wyraził także nadzieję, że akcja ta ukaże drogę tym, którzy błądzą, ulegają współczesnym modnym ideologiom. „Chodzi o to by pokazać naszą więź z Chrystusem i realizować nasze powołanie” – dodał biskup.
Podczas tegorocznego marszu zaplanowano Mszę św. w kościele przy oświęcimskim klasztorze sióstr serafitek, która będzie dziękczynieniem za beatyfikację założycielki ich zgromadzenia, s. Małgorzaty Szewczyk. Po przejściu ulicami Oświęcimia Marsz zakończy się na miejscowym stadionie MOSIR. Tu zaplanowano m.in. koncerty zespołów Concentus, Arka Noego, hiphopowego artysty Arkadio. W roli gwiazdy wystąpi Luxtorpeda. Zaplanowano degustację potraw, mecze oraz różne pokazy.
Tegoroczny Marsz ma być dziękczynieniem za beatyfikację s. Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (sióstr serafitek). Doczesne szczątki m. Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.
Tegorocznemu Marszowi towarzyszą specjalne konkursy. Jeden z nich polega na zrobieniu zdjęcia swej rodziny i przesłaniu go na adres swietozycia@gmail.com do 10 czerwca. Nagrodą jest weekendowy wyjazd do jednego z ośrodków Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Jest także konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gdzie nagrodą jest rower. Jego temat brzmi: „kierunek Rodzina”. W przeddzień Marszu rozegrany zostanie w Oświęcimiu turniej dzikich drużyn w piłkę nożną o puchar Siostry Prowincjalnej. Szczegóły na stronie www.marszoswiecim.pl
Małgorzata Łucja Szewczyk urodziła się na Wołyniu w 1828 r. Przez 3 lata pracowała w Ziemi Świętej, bezinteresownie opiekując się chorymi i potrzebującymi pielgrzymami. Wtedy odczytała tam swoje powołanie jako „siostrzyczki ubogich”. Po powrocie do Polski ok. 1880 r. udała się do Zakroczymia, aby odprawić rekolekcje pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego. Zaangażowała się w opiekę i utrzymanie kilku staruszek wynajmując dla nich poddasze. Zafascynowana duchowością maryjną i franciszkańską opatrywała rany, myła, żywiła swoje podopieczne. Nie wahała się kwestować na ich potrzeby, choć sama cierpiała niedostatek. Zakładała domy starców, ochronki, domy dziecka. Posyłała siostry do szpitali i domy ubogich.
Ostatnie miesiące życia spędziła w domu zakonnym w Nieszawie, gdzie zmarła 5 czerwca 1905 r. w wieku 77 lat. Pochowano ją na miejscowym cmentarzu. Od 1951 r. doczesne szczątki m. Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.
Beatyfikacja zakonnicy obędzie się 9 czerwca w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wraz z serafitką na ołtarze wyniesiona zostanie założycielka prezentek, s. Zofia Czeska.
Katolicka Agencja Informacyjna
Przemyśl: Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie Kongres Nowej Ewangelizacji
W najbliższą niedzielę, 26 maja, ulicami Przemyśla przejdzie V Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie tym samym pierwszy w archidiecezji przemyskiej Kongres Nowej Ewangelizacji.
Marszowi, który odbędzie się także w stu innych miastach Polski, przyświeca hasło „Kierunek: Rodzina”. Poprzedzi go plenerowa Msza św. o 11.30 na placu opactwa sióstr benedyktynek. Później uczestnicy przejdą głównymi ulicami miasta, by znów wrócić na przyklasztorny plac. Tam zaplanowano piknik rodzinny z konkursami i koncertem zespołu Apostolos. Na dzieci czekają m.in. przejażdżki na koniu i zjeżdżalnie. – To wydarzenie podkreśla potrzebę zjednoczenia osób w rodzinach oraz wszystkich ludzi wokół najwyższych wartości, z których najważniejszą jest miłość – mówi ks. Marek Machała, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Przemyślu.
Marsz dla Życia i Rodziny zainauguruje organizowany po raz pierwszy w archidiecezji przemyskiej Kongres Nowej Ewangelizacji, który potrwa do 2 czerwca. – Nie będzie on miał wymiaru wyłącznie naukowego, ale połączony będzie z ewangelizacją – zapowiada ks. Mariusz Ryba, przewodniczący Przemyskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
W poniedziałek w kościele oo. Franciszkanów-Reformatów odbędzie się nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie prowadzone przez o. Józefa Witko. W poniedziałek i wtorek w Domu Katolickim „Roma” odbędą się spotkania pt. „Nawigacja w rodzinie”, natomiast we wtorek spotkania dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych (kościół Świętej Trójcy) oraz bierzmowanych (oo. Franciszkanie). Środa to dzień ewangelizacji w szpitalu.
Czwartkowa tradycyjna procesja Bożego Ciała zostanie wzbogacona świadectwami wiary. W piątek o 20.00 na Rynku odbędzie się plenerowa modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Głównym wydarzeniem soboty będzie festyn rodzinny pod hasłem „Aniele Boży – Mamo z Tatą”. Tygodniowe obchody Kongresu zwieńczy niedzielny wieczór chwały „Bogu dziękujcie – Ducha nie gaście”.
Zaplanowano również sympozjum, które odbędzie się w piątek w Wyższym Seminarium Duchownym. Gośćmi będą: ks. Radosław Siwiński odpowiedzialny za dzieło nowej ewangelizacji w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz Marek Filar, członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.
Honorowy patronat nad Kongresem sprawują: metropolita przemyski abp Józef Michalik, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, prezydent Przemyśla Robert Choma oraz starosta przemyski Jan Pączek.
Katolicka Agencja Informacyjna
Diecezja radomska: marsze dla życia i rodziny
Maszerujemy po to, by zwrócić uwagę opinii publicznej i władz na sytuację rodziny – mówi Henryk Byzdra, koordynator Marszu dla Życia i Rodziny w Radomiu. Wyraził również radość, że powiększa się ilość manifestacji zwolenników wartości rodzinnych. W ubiegłym roku takie marsze odbyły się w 47 miastach, w tym zaplanowano je w ponad 100 miejscach. W diecezji radomskiej podobne marsze odbędą się również w Opocznie i Skarżysku-Kamiennej.
Komitet radomskiego marszu tworzy kilkanaście podmiotów, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń. – Nasza inicjatywa wynika z troski o rodzinę – mówi Henryk Byzdra. Dodaje, że hasło „Kierunek rodzina”, wskazuje cel marszu. – Po pierwsze, marsz jest świętem rodzin, wspólną publiczną radością. Obecność nasza na marszu wynika z naszego przekonania o wartości życia i rodziny, jest wyrazem solidarności rodzin. Marsze takie jak w Radomiu przejdą w 100 miastach w Polsce. Po drugie, maszerujemy również po to, by zwrócić uwagę opinii publicznej i władz na sytuację rodziny. Na naszych planszach pojawią się hasła: „To, co dobre się zaczyna, gdy pojawia się rodzina”. Podkreślamy wartość rodziny, jako wspólnoty życia i miłości. „Nie jestem sama, jest tata i mama” – to proste przypomnienie zapisu art. 18 naszej Konstytucji o małżeństwie, jako związku kobiety i mężczyzny, przypomnienie, że rodzina podlega konstytucyjnej ochronie i opiece Rzeczypospolitej Polskiej. Te dwa hasła to także wołanie o wychowanie i edukację promujące rodzinę – mówi Henryk Byzdra.
Koordynator radomskiego marszu jest przekonany, że dzięki takim inicjatywom jak Marsz dla Życia i Rodziny, postawy pro-life i pro-familia staną się istotnym elementem działalności władz samorządowych i państwowych.
Marsz rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Jana w Radomiu o godzinie 15.00 pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika, a zakończy piknikiem rodzinnym na placu przed budynkiem Corazziego. W jego ramach przewidziane są: rozstrzygniecie konkursów: plastycznego i literackiego, występy artystyczne oraz gry, zabawy i konkursy z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych.
W diecezji radomskiej podobne marsze odbędą się również w Opocznie i Skarżysku-Kamiennej. Poseł Robert Telus mówił dzisiaj na antenie Radia Plus Radom, że w Opocznie akcja ma zwrócić uwagę na ważną rolę rodziny, najmniejszej, ale najważniejszej instytucji społecznej. – Mamy teraz kryzys rodziny. Mówi się o różnych związkach partnerskich, a nie mówi się o tym, co jest fundamentem naszego bycia, istnienia. Takim fundamentem jest właśnie rodzina, zdrowa rodzina rozumiana jako małżeństwo kobiety i mężczyzny, bo tylko taki związek daje przyszłość – mówił poseł, który jest jednym z organizatorów I Opoczyńskich Dni Rodziny. W ramach akcji już w niedzielę o godzinie 11.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza święta w intencji rodziny. Po nabożeństwie ulicami miasta przejdzie marsz. W programie dni także konferencja dla młodzieży w opoczyńskim domu kultury i festyn rodzinny w Ostrowie.
Katolicka Agencja Informacyjna
Marsze dla Życia i Rodziny w archidiecezji częstochowskiej
„Ku pełni życia” – pod takim hasłem przejdą ulicami Radomska (26 maja), Zawiercia (2 czerwca) i Częstochowy (9 czerwca) – Marsze dla Życia i Rodziny. Uczestnicy Marszów będą ubrani na biało. W trakcie każdego z nich będzie możliwość podpisywania list poparcia dla inicjatyw obywatelskich Jeden z nas i Stop aborcji – informują KAI Grzegorz Nienartowicz i Izabela Banaszewska z Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.
Marsz w Radomsku, 26 maja, rozpocznie się Mszą św. o godz. 11. 30 w kościele pw. św. Lamberta. Marsz w Zawierciu, 2 czerwca, rozpocznie Mszą św. o godz. 12.00 w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na zakończenie Marszu jego uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Odbędzie się również koncert zespołu Testimonium.
Natomiast Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie, 9 czerwca, rozpocznie się o godz. 15.00 Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny. Podczas Marszu odbędzie się finał akcji Pielucha dla Malucha. Marsz przejdzie Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry, gdzie odbędzie się spotkanie rodzinne, uwielbienie.
Głównymi organizatorami Marszów są: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Częstochowskiej, Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, Fundacja dla Życia i Rodziny. Współorganizatorami są: Urząd Miasta Radomska, Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu oraz ruchy i wspólnoty działające na danym terenie.
Katolicka Agencja Informacyjna
Łódź: organizatorzy promowali Marsz dla Życia i Rodziny
Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 26 maja ulicami Łodzi i 60 innych polskich miast. Poza demonstracją wsparcia dla tradycyjnie pojmowanej rodziny, będzie też okazją do pokazania projektu ustawy wspierającej rodzinę. Jednym z postulatów tej inicjatywy jest bon wychowawczy. 20 maja w siedzibie łódzkiej Fundacji Życie odbyła się konferencja prasowa promująca inicjatywę.
„Na marsz chcemy zaprosić tych wszystkich, którym bliskie są ideały tradycyjnego modelu rodziny i którzy chcą afirmować rodzinę” – mówił Michał Owczarski z Fundacji Życie, która koordynuje przygotowania do łódzkiego marszu. „Podczas tego marszu chcemy się policzyć, sprawdzić, jak wiele osób myśli w ten właśnie sposób” – tłumaczył Owczarski.
„Bez rodzin nie ma możliwości posiadania i wychowywania licznego potomstwa. A bez licznego potomstwa nie ma przyszłości ani naród ani państwo. Zarówno w kategoriach ekonomicznych, jak i w kategoriach politycznych” – podkreślał zaproszony przez organizatorów Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.
Magda Lesiak, reprezentująca Domowy Kościół przyznała, że idee marszu są zbieżne z celami jej wspólnoty. „Już 60 lat temu nasz założyciel, Franciszek Blachnicki, widział wszystkie te problemy, które dzisiaj nas dotykają. My, formując się w Domowym Kościele i Ruchu Światło-Życie, chcemy tym wartościom służyć, które z kolei przyczyniają się do tego, żeby było nam lepiej w kraju” – mówiła Lesiak. Dodała, że obecność rodzin na Marszu ma pokazać rządzącym, że potrzebują konkretnego wsparcia – opartego nie tylko na deklaracjach, ale również na faktach.
Według prof. Dominika Sankowskiego, jednego z członków Komitetu Honorowego łódzkiego marszu, Polsce potrzebna jest rodzina „jako podstawowa gałąź społeczeństwa, gdzie kształtowane są charaktery, gdzie ludzie przyzwyczajani są nie tylko do zabawy, ale też do obowiązków”.
Maria Woźniak, studentka współpracująca z Fundacją Życie, uważa, że na rządzących trzeba wywrzeć wyraźną presję. „Jako młodzi ludzie występujemy w obronie życia i rodziny. Chcielibyśmy, za przykładem naszych znajomych i przyjaciół, którzy mieszkają w Anglii czy Irlandii, móc korzystać z prawdziwej polityki prorodzinnej. Dzisiaj bardzo często dochodzimy w rozmowach do wniosku, że tylko jej brak stoi na przeszkodzie powstawaniu i powiększaniu się rodzin. Tak naprawdę kryzys ekonomiczny powstrzymuje nas od wchodzenia w związki małżeńskie i posiadania dzieci” – mówiła Woźniak.
Ireneusz Jabłoński uważa, że pomyślny rozwój kraju, także ekonomiczny, można wspierać tylko poprzez wzmocnienie rodziny. „Wszystkie inne rozwiązania sprowadzają się do swego rodzaju czary-mary, bo zakładają, że pieniądze będą się cudownie mnożyły na rynkach finansowych czy gdziekolwiek indziej. Otóż – nie będzie tak” – mówił podczas konferencji prasowej. „Nie będzie dzieci, nie będzie emerytury, nie będzie przyszłości” – podkreślał.
Zarówno podczas łódzkiego, jak i innych marszów, zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wspierającej rodziny. Jednym z jej postulatów jest wprowadzenie bonu wychowawczego. „Jego novum polega na tym, że jest to stałe świadczenie dla wszystkich, którzy podejmą trud urodzenia i wychowania dzieci. W tym sensie jest różny od tego, co mamy dzisiaj, że dzisiejszy urlop macierzyński i rodzicielski dedykowane są tym rodzicom, głównie matkom, które były czynne zawodowo” – wyjaśniał Jabłoński.
Łódzki marsz ruszy z placu katedralnego w Dzień Matki o godz. 15.00. „Przejdziemy ulicą Piotrkowską, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnią i dojdziemy na Stary Rynek” – zapowiada Owczarski. Na miejscu odbędzie się festyn rodzinny z bezpłatnymi atrakcjami dla dzieci.
Marsze dla Życia i Rodziny odbywać się będą na terenie archidiecezji łódzkiej w czterech terminach: 26 maja w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim i Zduńskiej Woli, 1 czerwca w Łasku i Piotrkowie Trybunalskim, 9 czerwca – w Brzezinach, a 16 czerwca – w Bełchatowie.
Katolicka Agencja Informacyjna
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.