Poznań: 10 tysięcy osób na festynie Caritas z okazji Dnia Matki i Dziecka
Zebrani na placu katedralnym mogli wysłuchać koncertów orkiestr i młodych artystów, obejrzeć pokazy straży pożarnej i policji czy występ teatrzyku „Pinokio” oraz wziąć udział w konkursach, grach i zabawach dla dzieci. Organizatorzy rodzinnego spotkania rozdali 6,5 tysiąca upominków dla dzieci.
Festyn rozpoczęła Msza św. w poznańskiej bazylice archikatedralnej, której przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak. – Dzisiejsza liturgiczna uroczystość Najświętszej Trójcy zbiega się z Dniem Matki – zauważył w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zaznaczył, że Pan Jezus potrzebował macierzyńskiej miłości Maryi dla wypełnienia dzieła zbawienia. – Maryja była w Jego życiu matką i towarzyszką – stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że każde matczyne serce jest jednym z najpiękniejszych cudów Boga.
Bp Fortuniak podkreślił też wartość rodziny. Przypomniał, że jest ona „utworzona jako głębia wspólnoty życia i miłości” oraz wymienił jej zadania, które wyznacza miłość. – Bóg stworzył człowieka z miłości i do miłości, dlatego człowiek nie może bez niej żyć – przekonywał kaznodzieja.
Zebrani w katedrze modlili się też w intencji wszystkich mam z okazji ich święta.
Na zakończenie Mszy św. licznie zgromadzone w poznańskiej katedrze dzieci złożyły życzenia bp. Fortuniakowi z okazji obchodzonej przez niego 50. rocznicy święceń kapłańskich. – Ksiądz biskup dokładnie dzisiaj przeżywa piękną rocznicę swoich święceń – mówił ks. Tomasz Ren, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, składając życzenia bp. Fortuniakowi. Jubilat otrzymał pięćdziesiąt róż od pięćdziesięciorga dzieci.
Uczestnicy festynu na placu katedralnym wysłuchali koncertów Orkiestry Dętej „KuSza – Kulturka i Szacuneczek”, Katedralnej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, zespołu „Big Band” Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza. Na placu katedralnym wystąpiła Grupa Taneczno-Wokalna „Tulipanki”. Odbył się też pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Poznaniu. Bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych cieszyło się interaktywne przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” teatrzyku „Pinokio” z Nowego Sącza. Dzieci chętnie uczestniczyły też w grach i zabawach, korzystały z dmuchanych zamków i trampolin. W mini zoo mogły obejrzeć gęsi, kaczki, lamę i byka.
Tradycyjnie też dużym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie i jednostki ratownicze prezentowane przez Komendę Straży Pożarnej. W tym roku policja przygotowała też „miasteczko bezpieczeństwa”, w którym znalazł się m.in. symulator dachowania.
– Celem festynu jest promocja rodziny i pokazanie zdrowego modelu życia. Chcemy też, by rodziny chciały razem spędzać wolny czas – powiedział KAI ks. Waldemar Hanas. Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreślił, że podczas rodzinnego świętowania można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, a także oddać krew w „miasteczku prozdrowotnym”. Podobnie jak w ubiegłych latach nie zabrakło mammobusu i słuchobusu. Dorośli mogli skorzystać z porad m.in. urologa, diabetologa czy internisty.
Rodzinne świętowanie zakończył koncert Miklosza Czureja, romskiego wirtuoza skrzypiec, oraz finał loterii charytatywnej, w której nagrodą główną był bon o wartości 1500 zł. Zwycięzca może zrealizować go w Biurze Pielgrzymkowym „Mediterraneum”.
Festyn 26 maja organizowany był we współpracy z Wydziałem Zdrowia Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
Hasłem rodzinnego świętowania były słowa: „Bądźmy razem”.
Katolicka Agencja Informacyjna
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.