Radom: obchody Dnia Dziecka Utraconego

RadomMiłość sięga poza granice śmierci – mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin, który celebrował Mszę świętą z okazji obchodzonego 15 października Dnia Dziecka Utraconego. Nabożeństwo odbyło się w kościele św. Rodziny w Radomiu. Po liturgii w kurii diecezjalnej odbyło się okolicznościowe spotkanie rodzin, które straciły swoje dzieci w wyniku poronienia, choroby bądź tragicznego wypadku. Odmówiono również modlitwę przy pomniku Maryi Matki Życia.

W homilii ks. Adamczyk mówił, że „dzisiaj gromadzimy się na Mszy św., aby polecać Bogu dzieci, które już odeszły do nieba, które znajdują się po tamtej stronie”. – Kiedy śmierć przychodzi bardzo wcześnie, jest nam trudno to przyjąć i zrozumieć. Te trudności są związane z rodzicami, bo nagle została przerwana radość, plany i nadzieje związane z przyszłością swoich dzieci. Z tego powodu rodzi się bunt, nawet przeciwko samemu Bogu. Może pojawić się poczucie bezsensu życia. Przy tych ludzkich pytaniach nie możemy zostać samotni. Może zrodzić się wówczas większy problem. Dlatego potrzebna jest nasza wspólnota – powiedział ks. Adamczyk. Dodał przy tym, że w życiu liczy się wiara, nadzieja i miłość, ale tylko miłości sięga poza granice śmierci. – Jako wierzący, jesteśmy przekonani o nieskończonej miłości Boga, który pomoże przetrwać najtrudniejsze chwile naszego życia – podkreślił diecezjalny duszpasterz rodzin.

W spotkaniu uczestniczyła m.in. Aneta Krawczyk, która straciła swoje dziecko w siódmym tygodniu ciąży. – Taki dzień jest bardzo potrzebny. To dzień skupienia i modlitwy. Nie szukam odpowiedzi dlaczego tak się stało, ale liczę na siłę od Boga, aby przetrwać te trudne dni. Od tamtego czasu minęło 16 miesięcy i dzisiaj oczekuję narodzin kolejnego dziecka. Jednak całym sercem pamiętam o utraconym dziecku – powiedziała radomianka.

W Polsce każdego roku prawie pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków. Październik od ponad dwudziestu lat na świecie, a od sześciu w Polsce obchodzony jest jako miesiąc pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października jako Dzień Dziecka Utraconego. W wielu miastach odbywają się spotkania rodziców po stracie, odprawione są również Msze św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodzin.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply