Świdnica: zakończył się II Ogólnopolski Kongres Małżeństw

 320 uczestników z całej Polski, 10 prelegentów (m.in. ks. Marek Dziewiecki, o. Karol Meissner, Jacek Pulikowski, Ryszard Stocki czy Michał Piekara), dwa koncerty, panel dyskusyjny. Poza tym modlitwa Liturgią Godzin a na koniec, w niedzielę, Msza św. z odnowieniem przysięgi małżeńskiej – to program Ogólnopolskiego Kongresu Rodzin, który po raz drugi, od 5 do 7 października, odbył się z inicjatywy Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Świdnickiej.

– Nie możemy nie mówić o nadziei, jaką daje sakramentalna miłość – wyjaśnia ideę Kongresu ks. Roman Tomaszczuk, organizator spotkania. – Chcemy przypomnieć, że wierne, czyste, dozgonne i sakramentalne małżeństwo jest możliwe także dzisiaj. Zależy nam, by uczestnicy Kongresu mogli w Świdnicy świętować swój wybór i by mogli umocnić się w swych zmaganiach – mówił przed rozpoczęciem obrad diecezjalny duszpasterz rodzin.

Kongres Małżeństw rozpoczął się 5 października wręczeniem nagrody Amicus Matrimoniorum – ustanowionej przez Kongres z myślą o uhonorowaniu ludzi, którzy w sposób wybitny przysłużyli się propagowaniu, rozwojowi i ochronie prawdy o małżeństwie. Pierwszymi laureatami nagrody zostali: Wanda Półtawska, o. Karol Meissner OSB oraz bp Ignacy Dec.

Katarzyna Urbaniak z kongresowego sekretariatu wyjaśniła, że Przyjaciel Małżeństw to człowiek, który potrafi wnikliwie i z Bożym namysłem obserwować świat, dostrzegać w nim działanie Opatrzności i wychodzić naprzeciw wyzwaniom jakie przynosi konkretne „tu i teraz”. Przyjaciel Małżeństw to specjalista, który w systematyczny i zaangażowany sposób buduje cywilizację życia, przyjazną małżeńskiej miłości oraz afirmującą świętość sakramentalnej więzi kobiety i mężczyzny. Przyjaciel Małżeństw to wreszcie pasjonat, który „płonie gorliwością o prawdę i godność każdego małżeństwa”.

Statuetkę „Amicusa” zaprojektowali Magdalena i Andrzej Kucharscy ze Świdnicy, artyści cieszący się szacunkiem i sławą daleko poza granicami kraju. Jest to rzeźba w szkle, której wymowa wskazuje na gest chroniących dłoni, jako znak autentycznego zaangażowania na rzecz życia i miłości.

Na zakończenie Kongresu wystosowano apel do parlamentarzystów. Kongresowicze włączają się w nim w akcję społecznego sprzeciwu wobec niektórych zapisów Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet. Sygnatariusze apelu domagają się w nim nieratyfikowania przez Sejm konwencji, podpisanej już przez polski rząd. Motywując swoje stanowisko, małżonkowie biorący udział w Kongresie zwracają uwagę m.in., że konwencja jest sprzeczna z Konstytucją RP, odwołuje się do utopijnego poglądu o kształtowaniu społeczeństw za pomocą dowolnie stanowionego prawa, propaguje fałszywą wizję świata, w którym religia, tradycja i kultura są źródłem przemocy i patologii wobec kobiet. Małżonkowie sprzeciwiają się także dyktatowi feministycznych i genderowych nurtów myślowych próbujących zburzyć porządek społeczny. Tym samym oceniają „konwencję jako szkodliwą, wprowadzającą zamęt pojęciowy i poniżającą normalne małżeństwo i normalną rodzinę”.

Kongres patronatem objęli: abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply