Przepisy przej¶ciowe dla sekcji diecezjalnych stowarzyszenia "Diakonia Ruchu ¦wiat³o-¯ycie" (DIAKONIA) przyjête przez I Kongregacjê Diakonii dnia 6 maja 2001 r. w Kro¶cienku.
S³uga Bo¿y ks. Franciszek Blachnicki podkre¶la³, ¿e w strukturze ka¿dego ruchu "musi byæ zagwarantowane strze¿enie autentyczno¶ci charyzmatu danego ruchu przez centralne o¶rodki formacyjne i w³asn± diakoniê ruchu. Ruch s³u¿y wspólnotom lokalnym nie przez proste oddanie siê do ich dyspozycji, ale przez wzbogacenie ich swoim charyzmatem" (Istotne cechy ruchu eklezjalnego, w: F. Blachnicki, Charyzmat "¦wiat³o-¯ycie". Teksty podstawowe, Lublin 1996, s. 29).
Zgodnie ze statutem cz³onkowie stowarzyszenia DIAKONIA, erygowanego 1 grudnia 2000 r. przez Konferencjê Episkopatu Polski, nale¿± do jednej struktury krajowej Stowarzyszenia. Sekcje diecezjalne s± narzêdziem usprawniaj±cym realizacjê pos³ugi DIAKONII na rzecz Ko¶cio³ów lokalnych.
Sekcja diecezjalna stanowi strukturê organizacyjn± powo³ywan± przez Biskupa Diecezjalnego i jemu podleg³± w zakresie wyznaczonym przez prawo kanoniczne i statut DIAKONII dla umo¿liwienia realizacji statutowych celów DIAKONII przez jej cz³onków w Ko¶ciele lokalnym.
Kongregacja Diakonii podaje poni¿sze przepisy przej¶ciowe, które nale¿y zachowaæ przy powstawaniu sekcji diecezjalnych DIAKONII:
- Dla erygowania diecezjalnej sekcji DIAKONII potrzeba, aby w sekcji mog³o pos³ugiwaæ przynajmniej 12 cz³onków DIAKONII w tym 3 kap³anów.
- Biskup diecezjalny eryguje sekcjê DIAKONII na wniosek Moderatora Diecezjalnego Ruchu ¦wiat³o-¯ycie - cz³onka DIAKONII. Sekcja dzia³a na podstawie statutu nadanego przez Konferencj± Episkopatu Polski.
- W sytuacji, gdy Moderator Diecezjalny nie jest cz³onkiem DIAKONII Moderator Generalny wraz z cz³onkami DIAKONII w diecezji wystêpuje do Biskupa Diecezjalnego o powo³anie moderatora diecezjalnego nale¿±cego do DIAKONII.
- Sekcja posiada osobowo¶æ prawn± nadan± przez Biskupa Diecezjalnego.
Dekret erekcyjny Biskupa Diecezjalnego powinien zawieraæ odpowiednie klauzule, aby sta³ siê podstaw± do wyst±pienia przez niego o potwierdzenie osobowo¶ci cywilno-prawnej sekcji w trybie art. 4 ust. 3 Konkordatu i Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku.
- Wraz z dekretem erekcyjnym dotychczasowy Moderator Diecezjalny Ruchu ¦wiat³o-¯ycie otrzymuje tymczasowo, na okres do Diecezjalnej Kongregacji Diakonii wszystkie uprawnienia Moderatora Diecezjalnego, okre¶lone statutem DIAKONII, z których powinien korzystaæ dla zapewnienia ci±g³o¶ci pracy Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, za¶ w odniesieniu do DIAKONII tylko w niezbêdnym zakresie do powstania i rozpoczêcia dzia³alno¶ci sekcji. Swoje dzia³ania podejmuje przy wspó³pracy z Diecezjaln± Diakoni± Jedno¶ci.
- W ci±gu 1 roku od daty erygowania sekcji DIAKONII Moderator Diecezjalny powinien zwo³aæ Diecezjaln± Kongregacjê Diakonii. W Diecezjalnej Kongregacji Diakonii obowi±zkowo uczestniczy z g³osem doradczym cz³onek DIAKONII spoza sekcji delegowany przez Moderatora Generalnego.
- Diecezjalna Kongregacja Diakonii, wzglêdnie Diecezjalna Diakonia Jedno¶ci, przedstawia Biskupowi Diecezjalnemu 3 kandydatów na Moderatora Diecezjalnego, przy zachowaniu przepisu par. 19 nr 1 statutu DIAKONII.
- Moderator Diecezjalny powo³uje moderatorów diakonii specjalistycznych uwzglêdniaj±c par. 18 statutu DIAKONII oraz po konsultacji z odpowiedni± diakoni± specjalistyczn± szczebla centralnego. Nale¿y uwzglêdniæ wypracowane w tych diakoniach metody pracy i wy³aniania odpowiedzialnych. Dotyczy to w szczególno¶ci "Zasad Domowego Ko¶cio³a Ruchu ¦wiat³o-¯ycie".
- Moderator Diecezjalny utrzymuje kontakt z moderatorami i grupami na terenie parafii prowadzonych przez zakony.
Moderator zakonny (prowincjalny) - pe³ni rolê koordynuj±cego pracê ruchu w placówkach (parafiach) prowadzonych przez zakon w prowincji. Moderator zakonny troszczy siê o ¶cis³y kontakt z moderatorami Ruchu z diecezji i zakonów na wspólnym terenie.
- W Diecezjalnej Diakonii Jedno¶ci powinni znale¼æ siê odpowiedzialni ze wspólnot w parafiach prowadzonych przez zakony, nie tyle na zasadzie parytetu, co faktycznych charyzmatów i zasiêgu pracy. Kandydaci do DIAKONII pos³uguj±cy przy parafiach zakonnych s± na wniosek Moderatora zakonnego opiniowani przez Diecezjaln± Diakoniê Jedno¶ci. Tworzenie diakonii przy moderatorze prowincjalnym jest wyrazem troski o koordynacjê pracy na pewnym odcinku i ma charakter zbli¿ony do diakonii specjalistycznej dla danej grupy parafii.
Moderator zakonny mo¿e spo¶ród cz³onków DIAKONII powo³aæ diakoniê na rzecz wspomagania go w pos³ugiwaniu w placówkach danego zakonu. Winno siê to dokonywaæ za wiedz± moderatora diecezji zamieszkania tych osób. Spo¶ród jej cz³onków, w zale¿no¶ci od stopnia rozwoju Ruchu w placówkach zakonnych na terenie poszczególnych diecezji, mog± byæ powo³ywani do Diecezjalnych Diakonii Jedno¶ci jako pe³noprawni cz³onkowie (por. par. 20 p. e).
- W sprawach nieuregulowanych dla sekcji diecezjalnej statutem DIAKONII celem zapewnienia realizacji jedno¶ci ca³ego Ruchu ¦wiat³o-¯ycie, ci±g³o¶ci i sprawno¶ci prac sekcji diecezjalnych, nale¿y stosowaæ rozwi±zania analogiczne do struktur i metod na szczeblu centralnym.
Ostatnia modyfikacja: