Witamy...
O nas
Aktualnosci
Pokarm dla ducha
Nowa nadzieja
Terminy
Kronika
Relacje
Dokumenty
Linki
Dojazd
Kontakt
Homoseksualizm - przemiana

Ku wolności

„ W nauczaniu Chrystusa często idą ze sobą
w parze: wyzwolenie człowieka i przywrócenie człowiekowi wzroku, przejrzenie.”
                           Ks. Franciszek Blachnicki

Nowe spojrzenie na problem homoseksualizmu jest ciągle jeszcze mało znane.
Ekumeniczna wspólnota „Christen in der Offensive”, której główna siedziba znajduje się w Reichelsheim, w pięknym zakątku Odenwald, odważnie podejmuje ten temat, skutecznie rozpowszechniając nową nadzieję, obalając opinie – niejako żelazną kurtynę - iż tzw. „tożsamość homoseksualna” jest orientacją, której nie da się odmienić i trzeba z nią żyć. Od lat siedemdziesiątych próbowano na Zachodzie, najczęściej z powodzeniem, stłumić prawdę o homoseksualizmie i szeroko rozpowszechnić mit, że jest on normalny, dobry i że można przyjąć homoseksualizm jako równouprawnioną alternatywę heteroseksualizmu.

Tymczasem zmiana w tej dziedzinie jest możliwa,
nie jest utopią, ale realną szansą.

„Homoseksualizm - przemiana” to temat sympozjum dla terapeutów, osób pracujących w duszpasterstwie i doradców. Zostało ono zorganizowane przez Deutsches Institut für Jugend und Gesellschaft, wywodzący się ze wspólnoty „Christen in der Offensive”, w dniach 22 – 24 czerwca 2001 na zamku Reichenberg.
Na skutek nowych decyzji politycznych w Niemczech (zalegalizowanie związków homoseksualnych) i wobec rożnych opcji w Kościołach, zaistniały ponownie pytania dotyczące przyczyn homoseksualizmu, możliwości zmiany stylu życia zgodnego z tą orientacją i problematyki, czy dostrzega się w ogóle pragnienie zmiany takiego stylu życia.
W publicznych dyskusjach coraz częściej wychodzi się z założenia, że orientacja homoseksualna jest zjawiskiem wrodzonym i dlatego niepodatnym na jakąkolwiek zmianę. Zaprzeczają owej opinii liczne wyniki klinicznych i psychologicznych badań, które niestety nie mają szansy szerszej publikacji.
(Szczegóły, patrz:
www.narth.com)

Ponieważ warto ukazać nowe spojrzenie i dać nadzieję mężczyznom i kobietom o tej orientacji,
którzy mocno pragną zmiany stylu swojego życia,
trzeba żebyśmy rzeczowo zajęli się tym problemem
i wskazując na źródło i przyczyny homoseksualnych zachowań, towarzyszyli kompetentnie naszym braciom i siostrom
na drodze przemiany.
Z tą motywacją przyjechali na sympozjum do Reichenberg uczestnicy nie tylko z Niemiec,
lecz również z Polski, Słowacji, Szwajcarii i Austrii.

Prelegentem w czasie spotkania był psychoterapeuta Joseph Nicolosi, współzałożyciel NARTH (National Association of Research and Therapy of Homosexuality). To zrzeszenie terapeutów proponuje profesjonalną pomoc osobom o orientacji homoseksualnej, które nie chcą prowadzić homoseksualnego stylu życia, także tym, którzy takie życie już prowadzili. Nicolosi prowadzi w Los Angeles Klinikę Tomasza z Akwinu. Jest on jednym z najbardziej doświadczonych terapeutów, przede wszystkim dla mężczyzn, którzy szukają drogi wyjścia z homoseksualizmu. Nicolosi podczas sympozjum na zamku w Reichenberg przedstawił zarys swojej terapii i podzielił się doświadczeniami swojej długoletniej praktyki. Jeden z tematów dotyczył także prewencji „Rodzina i zapobieganie homoseksualnemu stylu życia.”

Ruch Światło-Życie, pragnąc odpowiedzieć na znaki czasu i potrzeby współczesnego człowieka, podejmuje problem homoseksualizmu z chrześcijańskiego punktu widzenia. Czerpie w tej dziedzinie także z doświadczeń innych grup i wspólnot.
Przyjrzeć się temu problemowi z chrześcijańskiego punktu widzenia znaczy: przedstawić podstawowe świadectwo Biblii o człowieku, o stworzeniu go jako mężczyzny i kobiety.

Dlatego, zgodnie z nauką chrześcijańską,
nie istnieje żadna antropologia „gejowska i lesbijska”,
„biseksualna” czy też ”transseksualna”.
Każdy z nas jest albo mężczyzną, albo kobietą.
Istotne powinno być dla nas to, jaki mamy stosunek do samych siebie, do Boga, do naszej własnej płci i do płci odmiennej.
Nasze wyobrażenia, tęsknoty, oczekiwania i zachowania
powinny być kształtowane nie według naszych aktualnych odczuć,
ale według tego, czego chce Bóg.

Ruch Światło-Życie podejmuje od swoich początków służbę człowiekowi w rożnych dziedzinach, pomagając mu, by mógł stać się w pełni wolny. Tę wolność, którą może dać jedynie Chrystus, otrzymuje człowiek na drodze swojego życia stopniowo; dojrzewając osobowościowo, otrzymuje nowe spojrzenie na sprawy i wydarzenia własnego życia oraz życia społeczeństwa.

W towarzyszeniu osobom o orientacji homoseksualnej są potrzebni ludzie, którzy doświadczyli i doświadczają Chrystusowej wolności.

W Polsce pomoc osobom o orientacji homoseksualnej,
w tym możliwość uczestniczenia w spotkaniach grup wsparcia, proponuje Grupa „Odwaga”
działająca przy ośrodku Ruchu  Światło-Życie w Lublinie.

Osoby spoza Polski mogą nawiązać kontakt i uzyskać informacje pod niżej podanymi adresami.

Opracowała: Lydia Zoremba

Adresy kontaktowe

W Polsce: 
Grupa „Odwaga” 
Ośrodek Ruchu Światło – Życie 
Ul. Gwardii Ludowej 8 
20-806 Lublin
tel. 081/7401328, tel. kom. 0605 921 654
 e-mail: odwaga@lublin.oaza.org.pl

W Niemczech:
Christen in der Offensive
Postfach 1220
64382 Reichelsheim
E-mail:
institute@ojc.de

Literatura:

-Harvey O.S.F.S., John F.: Prawda o Homoseksualizmie. Warszawa 1999. ISBN 83-7119-140-5.

-Instytut im. Ks. Franciszka Blachnickiego: Wyzwolenie w Chrystusie jako zasada działań pastoralnych wobec osób o orientacji homoseksualnej. Materiały z Konferencji Międzynarodowej. Lublin - Dabrowica. 22-24 października 1999 roku. Krościenko 2000. ISBN 83-911537-8-9.

-Cohen, Richard: Ein anders Coming Out, Homosexualität und Lebensgeschichte. Brunnen Verlag Gießen 2001. ISBN 3-7655-1219-2.

-Nicolosi, Joseph: Homosexualität muß kein Schicksal sein, Gesprächsprotokolle einer alternativen Therapie. Neukirchen – Vluyn 1995. ISBN 3-7615-4900-8.

-Van den Aardweg, Gerard J.M.: Das Drama des gewöhnlichen Homosexsuellen, Analyse und Therapie. Neuhausen – Stuttgart: Hänssler 1993. ISBN 3-7751-0983-8.

Te i inne publikacje w j. niemieckim można nabyć pod ww. adresem.