W dniu 16 czerwca 1971 roku w Soweto koło Johanesburga w Republice Południowej Afryk tysiące czarnoskórych dzieci wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku.. Uzbrojeni policjanci zareagowali, mordując setki demonstrantów. 16 czerwca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego na całym świecie. Dzień skupia uwagę na barierach, z którymi borykają się afrykańskie dzieci, aby otrzymać wysokiej jakości edukację.
Choć dawno zakończyła się epoka aparheidu w RPA, nie skończyły się problemy z dostępem afrykańskich dzieci do edukacji. Dotyczy to całego kontynentu. Przyczyną trudności jest bieda, susze, wojny toczące się w wielu krajach. Szczególnie dyskryminowane są dziewczęta – jeśli rodziców nie stać na zapewnienie kształcenia wszystkich dzieci, zadbają o wykształcenie synów.
W większości świata edukacja wolna i publiczna jest postrzegana jako podstawowe prawo człowieka. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego zachęca rządy na całym kontynencie do zapewnienia wysokiej jakości edukacji dla dzieci. Dzieci, które otrzymują wysokiej jakości edukację na wszystkich poziomach, mają większe szanse na sukces w życiu dorosłym. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego przypomina, że afrykańskie dzieci zasługują na dobre wykształcenie.
Jeśli chcesz wspomóc dzieci afrykańskie w zdobyciu wykształcenia, możesz włączyć się w prowadzoną przez Ruch Światło-Życie (Diakonię Misyjną) Adopcję na Odległość. Możesz zadeklarować swoją pomoc dla jednego dziecka z wspieranych przez nas szkół i ośrodków przez opłacenie roku lub kilku lat Jego edukacji. Miesięczne wsparcie dziecka – opłaty za szkołę, wyżywienie, opieka medyczna i inne potrzeby- to 120 zł. Nie jesteś w stanie zapewnić aż takiego wsparcia? Pojedyncze lub comiesięczne wpłaty na dowolną kwotę także są ogromnym wsparciem naszych projektów. Dzięki temu możemy wspierać rozwój szkól, zakup odzieży, książek, budowę potrzebnych obiektów.
Więcej o Adopcji na Odległość przeczytasz tutaj.