Trzeciego dnia rekolekcji wakacyjnych można spodziewać się kryzysu. A jak jest na Światowych Dniach Młodzieży? Kryzys dopadł tylko pogodę. Młodzi całego globu nie tracą sił i entuzjazmu. Dodatkową motywacją dla wszystkich jest obecność papieża Franciszka, który na każdym kroku zachęca do robienia rabanu i dzielenia się radością Chrystusową.
Katechezy o miłosierdziu
Kościół na krakowskim Kazimierzu pękał dziś w szwach od zebranych na katechezie Pozwolić się dotknąć Miłosierdziu Chrystusa. Rozpoczęliśmy się od wspólnej modlitwy do Ducha Świętego, po niej miała miejsce pantomima przedstawiająca przypowieść o synu marnotrawnym. Piotra w ramach świadectwa opowiedział o swojej trudnej i pełnej zranień przeszłości, o tym, jak Bóg odmienił jego życie i pozwolił zacząć je na nowo. Przemyski metropolita, abp Adam Szal podczas konferencji nawiązał do różnych historii biblijnych, mówił między innymi o tym jak ważne jest dawanie siebie innym oraz że czas, który przeżywamy jest szczególnym momentem rozlewania się Bożego miłosierdzia na każdego z nas.
Refleksjami o zagubionej owcy i drahmie dzieli się uczestnicy w ramach spotkań w grupach. Nawiązali także do doświadczeń związanych z sakramentem pokuty.
Ukoronowaniem i jednocześnie zakończeniem porannych katechez stała się wspólna celebracja Eucharystii. Zaraz po niej nastąpiła retransmisja homilii papieża Franciszka z Mszy na Jasnej Górze.
Festiwal radości
Popołudnie było czasem refleksji i modlitwy podczas Namiotu Spotkania i Koronki do Bożego Miłosierdzia, ale nie zabrakło także wspólnej zabawy i tańców na placu przy kościele. Dzień zakończył się tak jak poprzedni – Apelem Jasnogórskim oraz wspólną modlitwą uwielbienia, którą tym razem poprowadziła Maria Krawczyk.
Najczęściej rozmawiają z…
Nie tracą tempa również działania Ruchu Światło-Życie na stadionie Cracovii. Oazowiczów dało się słyszeć już z daleka. To właśnie z tego miejsca najgłośniej rozbrzmiewał z głośników hymn „Błogosławieni miłosierni”. Przedstawiciele Ruchu posługujący na targach powołaniowych, jak sami przyznają, najczęściej rozmawiają z… oazowiczami. Wielu pielgrzymów, którzy byli na rekolekcjach wakacyjnych chociaż raz, z zapałem dzielą się swoimi wspomnieniami. Często też pytają o Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Nie są to tylko osoby świeckie. Wielu księży, zakonników i sióstr zakonnych widząc stoisko Ruchu podkreślają, że to właśnie piętnastodniowe rekolekcje pomagały im w rozeznawaniu swojego powołania.
Charyzmat Życia
Dla pielgrzymów spoza ojczyzny najbardziej interesujące są ulotki Diakonii Życia. Niejednokrotnie pytają o to, jakie działania pro-life są podejmowane przez oazowiczów.
Wspaniałym świadectwem są dla Ruchu także reprezentantki Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Stoisko konsekrowanych świeckich to właśnie ich pole działania. Tam także można podejść, zapytać, po prostu porozmawiać.