Przygotowanie buldoga do krycia

Przed kryciem buldoga francuskiego należy podjąć szereg działań: odrobaczanie i inne środki zwalczania szkodników oraz szczepienia: jeśli szczepienia przypadają na czas krycia lub przewidywanej ciąży, można je wykonać na miesiąc przed kryciem. Również na półtora miesiąca przed spodziewanym terminem krycia suki należy wykonać badanie krwi, aby poznać jej parametry życiowe i obecność infekcji w organizmie.

Jednocześnie w porozumieniu z weterynarzem należy dodać do diety suplementy mikroelementów i witamin. Te same środki powinny być również podjęte w przypadku samca psa. Ważne jest, aby psy nie doświadczały sytuacji stresowych przed kryciem (atakowanie lub walka z innymi zwierzętami, surowe karanie przez właściciela, głód, pragnienie i inne zmartwienia), są one również przeciwwskazane podczas krycia i dla suk po nim.

Pomieszczenie kojarzenia powinno być odizolowane, nieprzejezdne, a ciekawscy powinni zostać usunięci. Podłoga nie powinna być śliska, a zabawki, jedzenie i picie można dla pewności usunąć z pokoju.

Osobliwości krzyżowania (samiec/ samica)

Doświadczeni hodowcy są zdania, że udane krycie będzie wymagało od samca przyprowadzenia samicy do samca, a nie odwrotnie, ponieważ samiec będzie bardziej pewny siebie na swoim terytorium, co zwiększa szanse na zapłodnienie. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje krycia: swobodne i ręczne. W hodowli wolnej psy przebywają w tym samym pomieszczeniu w celu przeprowadzenia krycia. Ten typ krycia może być stosowany, jeśli samica wykazuje zainteresowanie samcem, a samiec ma doświadczenie w kryciu.

Ręczne krycie wymaga pomocy hodowców, którzy będą podtrzymywać samicę w pozycji i prowadzić samca, który jest niedoświadczony lub z jakiegoś powodu nie wykazuje aktywnego zainteresowania kopulacją. Krycie ręczne powinno być stosowane również wtedy, gdy młoda samica jest niespokojna i nieco agresywna i należy nałożyć na nią kaganiec.

Trzymaj ją za kołnierz jedną ręką i wspieraj jej brzuch drugą, jednocześnie uspokajając ją delikatnymi słowami i głaskaniem. Należy pamiętać, że samiec psa nie powinien być dotykany, bo może po prostu odmówić kontynuowania procesu lub przedwcześnie wytrysnąć.

Jeśli psy pozostają w zamknięciu przez 5 minut do 25 minut lub dłużej, a na końcu rozdzielają się, uznaje się to za sukces. Psy nie powinny być przymusowo oddzielane do momentu zakończenia stosunku. Jeśli wszystkie wysiłki nie doprowadzą do powstania zamka, procedurę należy powtórzyć dzień później, choć zapłodnienie może nastąpić już po pierwszej próbie.

Więcej informacji na temat krycia buldogów francuskich można znaleźć na stronie https://frenchbul.com/pl/vyazka/.