Rekolekcje

IX spotkanie Diakonii Komunikowania Społecznego Marysin 2001

W dniach 18-20 maja 2001 w Warszawie Pradze na Marysinie odbyło się spotkanie Diakonii Komunikowania Społecznego. Jak wyliczył ks. Arek, nasz moderator, było to dziewiąte spotkanie ogólnopolskie. Oto krótka relacja:

W dniach 18-20 maja 2001 w Warszawie Pradze na Marysinie odbyło się spotkanie Diakonii Komunikowania Społecznego. Jak wyliczył ks. Arek, nasz moderator, było to dziewiąte spotkanie ogólnopolskie. Oto krótka relacja:

Piątek 18.05
Wieczorem, w trakcie kolacji oraz po niej prowadzone były rozmowy na tematy związane z serwerem, jego bezpieczeństwem i udostępnianych usługach.
Dowiedzieliśmy się że:
Będziemy mieli nowy serwer :-o, ale nie wiadomo gdzie będzie stał :-).

Co jest dostępne:
CGI – skrypty, programy uruchamiane po stronie serwera. Zastosowanie np. liczniki, księga gości.
PHP – język programowania – dostępny, ale za pośrednictwem drugiego serwera WWW działającego na porcie 8080.
SSI – polecenia osadzane bezpośrednio w html\’u uruchamiane po stronie serwera.
Applety – programy napisane w Java uruchamiane po stronie klienta.
MySQL – baza danych, chodzą na niej aktualności i nie wiem co jeszcze.
Co nie jest dostępne:
Serwlety – programy działające na zasadzie CGI napisane w Java. Nie ma, bo zużywają za dużo pamięci i serwer dostałby zawału 🙂
PostgresSQL – baza danych, może będzie na nowym serwerze.

Na dobranoc modlitwa Liturgią Godzin.
Potem rozmowy kuluarowe w pokoju Joanki, które zakończyły się „późnym wieczorem” w okolicach godziny trzeciej. Były one kolejną okazją do bliższego poznania się uczestników spotkania.

Sobota 19.05
Rano Jutrznia oraz Msza Św.
Po śniadaniu konferencja na temat przestępczości w internecie. Co wolno, a co kwalifikuje się już jako przestępstwo. Jeżeli używasz swojej wiedzy w celu przełamania zabezpieczeń, nawet tych najprostszych (np. blokada klawiatury, hasła które „sekretarka przylepiła do stolika”) łamiesz prawo. Są to zabezpieczenia które wymagają co prawda minimalnego wysiłku umysłowego, ale kwalifikują się jako złamanie zabezpieczeń, co jest karalne.
Co można umieszczać w internecie, gazetach, etc.
Można bez ponoszenia odpowiedzialności cytować.
Można umieścić fragment tekstu powołując się na autora, np.: „Analiza przeprowadzona przez pana X”. Podkreślam – fragment to nie polowa książki. Dobrze jest zapytać się autora czy wyraża zgodę aby jego teksty pojawiały się w otoczeniu tekstów o określonej tematyce.
Prawo autorskie.
Wszelkie umieszczanie tekstów jako własne, jest przestępstwem (plagiat). powielanie, kopiowanie w celu odniesienia korzyści jest przestępstwem. sprzedaż programów, tekstów, etc. nie własnych, pośrednictwo jest jak wyżej.

Po pysznym obiedzie, przyszedł czas na spacer po „marysińskim” lasku. Nawet ta chwila relaksu była pełna treści. Była okazją do porozmawiania w mniejszych grupach, do dopowiedzeń, do bliższego poznania siebie nawzajem.

Pełni nowych sił przystąpiliśmy do spotkania z Ewą Kusz, dyrektorem Instytutu ks. Franciszka Blachnickiego. Instytut został powołany w 1998 przez INMK prawnego spadkobiercę ks.Franciszka. Jest on odpowiedzialny za zachowanie duchowej spuścizny naszego Ojca założyciela (dokumenty pisane, kasety, zdjęcia,…), za rozpowszechnianie tych dokumentów oraz za rozwijanie myśli ks.F.Blachnickiego.
Dowiedzieliśmy się, że odpowiedzialna za zgodę na wszelkie publikacje tekstów Ojca jest pani Grażyna Wilczyńska. To do niej trzeba zwarcać się z prośbą o pozwolenie na umieszczanie tych dokumentów np. na naszych stronach WWW. Ogólnie chcemy by te dokumenty znajdowały się tylko na stonach centralnych, a na innych stonach znajdowały się tylko odnośniki do nich.
Było także kilka pytań o dostępność konspektów, czy należy je umieszczać w wersji elektronicznej w sieci. Doszliśmy do wniosku, że trzeba nad tym mieć pewną kontrolę kto ma do nich dostęp i na pewno nie mogą one być ogólno dostępne na stonach WWW. Po drugie ich drukowanie i kserowanie jest droższe niż ich cena w Diakoniach Słowa. Istnieje ponadto możliwość zamówienia ich jak i innych publikacji Wydawnictwa np. internetem cds@oaza.org.pl.

Wieczorem mieliśmy dłuuuugą debatę na temat działalności DKS.
Ustalono Oazową Licencję Publiczną, nazwy list dyskusyjnych, rozmawiano o ircu i wielu innych bieżących sprawach. Maraton obrad przerwaliśmy tylko na chwilę, aby odpocząć w obecności Stwórcy łącząc się z całym Kościołem poprzez wspólne Nieszpory.

Niedziela
Rano Msza św. w miejscowym kościele.
Podsumowanie spotkania DKS.
Ponieważ spora część osób wyjeżdżała wcześniej, dlatego spotkanie kończące OS IX DKS odbyło się przed południem. Rozmawialiśmy o przyszłości, czego oczekujemy, aby było na takich spotkaniach oraz jakie są plusy i minusy obecnego spotkania. Patrzyliśmy też ogólnie ku przyszłości naszej diakonii próbując określić stan naszej obecnej samoświadomości.

Na zakończenie była tradycyjnie agapa :).
© Adam „koliber” Nowakowski i Tomasz „hamlet” Kapela, 2001
Udostępnianie na zasadach OLP 1.0