Peru: masowy sprzeciw wobec planów legalizacji aborcji

 Około 130 tys. osób wzięło udział w trzech różnych marszach, które w ostatnich tygodniach zorganizowano w kilku miastach Peru w obronie życia, oraz by wyrazić sprzeciw wobec planów legalizacji aborcji. Przyjęcie prawa legalizującego zabijanie nienarodzonych dzieci forsują w tym południowoamerykańskim kraju międzynarodowe organizacje.

Serię marszów protestacyjnych rozpoczęło wydarzenie zatytułowane „Chroniąc przyszłość”, które z udziałem około 100 tys. ludzi odbyło się 23 marca w stolicy Peru, Limie. Metropolita Limy, kard. Juan Luis Cipriani Thorne wezwał katolików do aktywnego sprzeciwu wobec planów legalizacji aborcji.

Z kolei 6 kwietnia w mieście Piura w północno-zachodniej części kraju na apel abp Jose Antonio Egurena, ulicami przeszło tysiące ludzi. Hierarcha podziękował uczestnikom za ich świadectwo i przywiązanie do wartości, jakimi są świętość i nienaruszalny charakter każdego ludzkiego życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci”.

W Peru aborcja jest zabroniona z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia matki. Jednak od wielu lat na kraj ten naciskają międzynarodowe organizacje, domagające się liberalizacji przepisów chroniących ludzkie życie. Wprowadzając pojęcie „aborcji terapeutycznej” chcą, by lekarze mogli zabijać dzieci nienarodzone pod pretekstem jakichkolwiek problemów zdrowotnych u zgłaszających się do nich kobiety.

Jedną z najbardziej agresywnie promujących aborcję w Peru jest Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). W sprawie jej działalności skargę złożyło w 2004 roku 10 peruwiańskich kongresmanów, a w 2010 roku dwóch biskupów katolickich tego kraju wyraziło oficjalny protest wobec koordynowanego przez USAID programu masowego rozdawania darmowych prezerwatyw.

Z sondaży opinii publicznej wynika, że większość Peruwiańczyków chce chronić życie. W badaniu z 2011 76 proc. respondentów sprzeciwiało się legalizacji aborcji, 70 proc. było przeciwko legalizacji rejestrowanych związków partnerskich między homoseksualistami, a 74 proc. sprzeciwiało się przyznaniu takim parom tych samych praw co małżeństwa.

W styczniu 2009 roku prezydent USA Barack Obama przywrócił finansowanie z funduszy federalnych organizacji wykonujących aborcję za granicą. Wcześniej, specjalne przepisy (Mexico City Policy) – wprowadzone przez prezydenta George’a W. Busha w styczniu 2001 roku – ograniczały finansowanie przez rząd programów planowania rodziny za granicą, realizowanych głównie przez USAID.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply