Abp Michalik: nie można odłączać wiary od życia

Arcybiskup Józef Michalik„Nie można odłączać wiary od życia” – powiedział w sobotę abp Józef Michalik podczas Mszy św. dla uczestników Studium Życia Rodzinnego w kaplicy domu rekolekcyjnego „Dobrego Pasterza” w Przemyślu.

„Idziemy po dobrym, mocnym gruncie, chociaż jest to grunt wymagający, ale dlatego, że taki jest – doskonali nas” – mówił przewodniczący Episkopatu. Zaznaczył, że miłość prowadzi do rozwoju człowieka i budowania wspólnoty. „Chrześcijaństwo to jest religia wspólnoty, komunii, takiego utożsamienia się i jedności, która jest wspólnotą z Bogiem i ludźmi” – powiedział arcybiskup.

Metropolita przemyski stwierdził, że wyzwaniem dla katolików jest właściwa postawa wobec różnych życiowych kwestii etycznych. Zwrócił uwagę, że coraz częściej następuje relatywizacja wiary i wierzący dopuszczają rozwiązania niezgodne z nauką Kościoła. „Nasze zachowanie często staje się niezależne od naszej wiary. Mówimy: wierzę, ale sam zdecyduję jak żyć. To jest problem, bo nie da się wiary odłączyć od życia. Żyć należy według wiary” – apelował abp Michalik.

Zauważył, że przykład dla młodych zaczyna się w rodzinach, dlatego potrzebne są odpowiednie wzorce dla młodych. „Pewne zachowania wynoszą z domu rodzinnego, starając się poprawiać wady albo powielają je” – mówił metropolita.

Abp Józef Michalik zaznaczył, że o rodzinę trzeba walczyć, ponieważ „sprawy rodziny są podstawowe” i nie można nimi eksperymentować.

Studium Życia Rodzinnego jest dwuletnim kursem dla wszystkich osób chcących zgłębiać wiedzę o rodzinie. Zjazdy odbywają się raz w miesiącu i trwają dwa dni. Zajęcia dotyczą zagadnień z zakresu Biblii, teologii małżeństwa i rodziny, etyki i moralności, duchowości małżeńskiej i rodzinnej, prawa małżeńskiego i rodzinnego, medycyny i psychologii prenatalnej, psychologii małżeństwa, pedagogiki rodziny, zasad komunikacji międzyosobowej oraz poradnictwa i duszpasterstwa rodzin. Warunkiem rozpoczęcia studium jest posiadanie matury.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply