Bielsko-Biała: pikieta antyaborcyjna z okazji Dnia Dziecka

Pikieta antyaborcyjna odbyła się 1 czerwca wieczorem w centrum Bielsku-Białej. Akcję zorganizowali młodzi ludzie z bielskiego oddziału Kobiet dla Narodu oraz bielskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podczas pikiety zachęcano do złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie życia.

Jak informują organizatorzy, celem akcji było zebranie podpisów pod projektem Fundacji Pro – Prawo do życia, zakładającym usunięcie z polskiego prawa zapisów pozwalających na aborcję ze względu na upośledzenie płodu.

Kilkanaście osób zebrało się wieczorem na Placu Chrobrego w centrum stolicy Podbeskidzia i przeprowadziło około godzinną pikietę. Według organizatorów akcja spotkała się z bardzo pozytywną reakcją przechodniów. „ Zebraliśmy sporo podpisów i mieliśmy okazję porozmawiać z ludźmi, którzy podzielają nasz pogląd na tą kontrowersyjną sprawę, ku naszemu zaskoczeniu było ich naprawdę bardzo dużo” – informują inicjatorzy akcji na swym profilu na Facebooku i przypominają, że do końca kampanii zbierania podpisów zostało 22 dni.

Obecnie w Polsce około 95 proc. wszystkich aborcji jest dokonywanych na dzieciach podejrzanych o chorobę. Projekt Fundacji Pro-Prawo do życia zakłada usunięcie z ustawy przesłanki, pozwalającej na ich zabijanie. Chodzi o art. 4a par. 1 ust. 2, który brzmi: „Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza w przypadku, gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Według najnowszych danych (na podstawie sprawozdania z realizacji ustawy przygotowywanego co roku przez ministerstwo zdrowia), w 2011 r. dokonano 669 aborcji, z czego 620 po stwierdzeniu w badaniach prenatalnych upośledzenia lub nieuleczalnej choroby.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać legalnie tylko przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply