Brzeszcze: film o kobiecie, która przeżyła aborcję

 Kino „Wisła” w Brzeszczach koło Oświęcimia było piątym profesjonalnym kinem w Polsce, które zdecydowało się pokazać zaangażowany w obronę życia dzieci nienarodzonych film „October Baby”. Seansowi, który odbył się 14 marca, towarzyszyła prezentacja plansz informacyjnych przygotowana przez Polskie Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dzięki inicjatywie działaczek antyaborcyjnych z Górnego Śląska, filmowa opowieść inspirowana historią kobiety, która przeżyła aborcję, dociera do coraz szerszej publiczności.

Małgorzata Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach, wyjaśnia, że darmowy seans zainteresował około 100 osób, które przyszły zobaczyć film. „Na widowni były babcie z wnuczkami, nastolatki w grupie, matki w grupach, babcie w grupach. Ta frekwencja nas bardzo cieszy” – podkreśla i zauważa, że film obejrzały głównie kobiety, zarówno stałe bywalczynie kina, jak i te, które, mimo zimowej aury, specjalnie przyjechały spoza Brzeszcz.

Pokazy filmu „October Baby”, połączone często z wykładami o tematyce pro-life, zainicjowały działaczki antyaborcyjne z Górnego Śląska: Anna Holocher i Katarzyna Małota. Aktywistki, które współpracują m.in. z Fundacją PRO – Prawo do Życia, zapowiadają, że dzięki wieloletniej działalności oraz przynależności do licznych organizacji dysponują szerokimi strukturami, dzięki czemu prawda o tym, czym jest aborcja, dotrze do szerokiej liczby odbiorców.

Anna Holocher wyjaśnia, że trasa pokazów obejmuje całą Polskę. „Sami zajmujemy się wszelkimi przygotowaniami, odtwarzaniem filmu oraz przeprowadzamy wykłady i dyskusje na temat aborcji” – podkreśla i dodaje, że sam film budzi ogromne emocje. „Dlatego po każdym wyświetleniu zgłaszają się do nas osoby zainteresowane przeprowadzeniem projekcji w innych miastach, wsiach. Akcja jest ogólnopolska i bezpłatna, naszym celem jest dotarcie do jak największej grupy osób i zapoznanie ich z wyjątkowym utworem, którego nie zobaczą w większości kin” – dodaje.

Dotąd w ramach kampanii projekcje odbyły się już w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Brzeszczach, Lesznie, Bydgoszczy, Łodzi Warszawie, Lublinie, Bychawie.

Film zrealizowany przez amerykańskich artystów, Jona i Andy’ego Erwinów opowiada o przeżyciach dziewczyny szukającej swej biologicznej matki. Bohaterką filmowej opowieści jest Hannah, grana przez Rachel Hendrix. Pewnego dnia odkrywa prawdę o sobie – o tym, że urodziła się w trakcie aborcji. Zdaniem specjalistów, obraz wiernie ukazuje osobę, która przeszła na samym początku życia olbrzymią traumę. Choć doświadczenie to nie zachowało się w jej pamięci, ma wpływ na jej postawę wobec bliskich i świata. Bohaterka za namową księdza postanawia napisać na karteczce słowa przebaczenia pod adresem swej rodzicielki i jednocześnie niedoszłej zabójczyni.

Scenariusz filmu został zainspirowany historią Gianny Jessen, która przeżyła własną aborcję.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply