Częstochowa: KSD sprzeciwia się dofinansowaniu metody in vitro

Jasna Góra„Wydarzeniem skandalicznym” oraz „antykatolickim pomysłem” Częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (KSD) nazwał uchwalenie 18 października przez Radę Miasta Częstochowy programu: „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Częstochowy w latach 2012 – 2014″.

W stanowisku przesłanym KAI autorzy oświadczenia podkreślają, że „jest wydarzeniem skandalicznym, że w mieście, które dzięki obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej w Jasnogórskim Sanktuarium, znane jest w całym świecie, jako Duchowa Stolica Polski i Ambona Narodu – odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów – głosami 10 ludzi, zdecydowano o promowaniu antychrześcijańskich, antyludzkich postaw. Nie możemy milczeć, kiedy planuje się rozdawnictwo życia według czyjegoś uznania”.

W stanowisku podpisanym przez Annę Dąbrowską przewodniczącą KSD w Częstochowie podkreśla się, że „dzięki nowoczesnej technologii wiedza na temat metody in vitro jest dziś powszechna. Liczne badania wskazują, że tylko niewielki procent (ok. 7, 5) dzieci poczętych tą metodą ma szansę się urodzić, reszta jest zabijana”.

Sygnatariusze oświadczenia zwracają uwagę in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności. „Leczenie, to likwidacja przyczyn choroby i doprowadzenie organizmu do możliwie pełnej wydolności. Po tym zabiegu, kobieta nie przestaje być bezpłodną, bo dalej nie może zostać matką w naturalny sposób” – czytamy w stanowisku KSD.

„W Częstochowie mami się społeczeństwo sloganami o determinacji, wrażliwości i hojności Prezydenta, który chce wesprzeć 'naturalne dążenia ludzi do szczęścia’. Tylko, jak się ma owo 3 tysiące złotych wyjęte z kieszeni podatników, wobec 20 czy 40 tysięcy złotych, które trzeba zapłacić za skorzystanie z metody in vitro?” – pytają autorzy oświadczenia.

KSD ocenia też, że działania władz miasta „wpisują się nazbyt czytelnie w cały szereg antykatolickich pomysłów, które od wielu miesięcy serwuje nam środowisko polskiej lewicy, której przedstawiciele i zagorzali entuzjaści współrządzą obecnie naszym miastem”.

Przypomnijmy, że 18 października głosami radnych SLD i PO Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę ws. dofinansowania zabiegów in vitro. Zdecydowany sprzeciw wobec przyjęcia przez Radę Miasta Częstochowy uchwały dopuszczającej dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta wyraził abp Wacław Depo. W słowie pasterskim skierowanym do mieszkańców miasta metropolita częstochowski podkreślił m.in., że „z płaszczyzny wiary chrześcijańskiej metoda 'in vitro’ wkroczyła na równię pochyłą, a mianowicie pragnienie posiadania własnego dziecka zostało zrównane i związane z niszczeniem poczętego życia, nadliczbowych embrionów, uczestniczących w tym procesie”.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply