Dzień Dziecka Utraconego (4 wiadomości agencyjne)

Krosno - kościół pw. św. Piotra i św. Jana z DukliPłocczanie modlili się za dzieci utracone

Msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku była 16 października głównym punktem obchodów Dnia Dziecka Utraconego w diecezji płockiej. Przewodniczył jej ks. dr Jarosław Kamiński, diecezjalny duszpasterz rodzin, a uczestniczyły małżeństwa, które przedwcześnie straciły dzieci.

„Zgromadziliśmy się w tym świętym miejscu, żeby sobie uzmysłowić, że człowiek już od chwili poczęcia ma takie same prawa, jak każdy inny człowiek. I nie ma znaczenia, że ma zaledwie 3 centymetry i 12 tygodni. Jest dzieckiem Boga i dzieckiem płodnej miłości rodziców.

 Dlatego temu dziecku należy się wszelka ochrona: osobowa, prawna i instytucjonalna. Trzeba więc zrobić wszystko, aby takie podmioty, jak Kościół, służba zdrowia, urzędy pomagały rodzicom zatroszczyć się o doczesne szczątki ich dzieci zmarłych przed narodzeniem, i żeby nie utrudniały im tego” – mówił w kazaniu ks. dr Jarosław Kamiński.

Zwracał też uwagę, że w tych sprawach ciągle jest za dużo ignorancji społecznej. Dlatego tak cenna pozostaje inicjatywa obchodów Dnia Dziecka Utraconego. „Ale w płockim sanktuarium gromadzi nas też potrzeba modlitwy w intencji rodziców, których dziecko zmarło przed narodzeniem. Przedwczesna strata dziecka, to odwrócenie naturalnego porządku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, bo przecież to dzieci zazwyczaj żegnają rodziców. Dla rodziców dzieci utraconych moment spotkania jest pożegnaniem” – mówił diecezjalny duszpasterz rodzin.

Czynny udział w liturgii w sanktuarium wzięły małżeństwa, które przedwcześnie utraciły swoje dzieci. Na zakończenie Eucharystii rozdane zostały foldery pt. „Życiu – tak”, zawierające informacje m.in. o naprotechnologii.

Dzień Dziecka Utraconego był obchodzony w diecezji płockiej po raz pierwszy. Jak zapowiada ks. dr Kamiński, odtąd wchodzi on na stałe do kalendarza wydarzeń religijnych w diecezji.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Krosno: obchody Dnia Dziecka Utraconego

 

Msza święta w kościele św. Piotra i św. Jana z Dukli oraz pochówek zmarłych dzieci na Cmentarzu Głównym odbyły się 15 października w Krośnie. Na wspólnej modlitwie intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców zgromadzili się rodzice, którzy doświadczyli straty nienarodzonego dziecka oraz ci, którzy pragnęli ich modlitewnie i duchowo wesprzeć. 15 października obchodzony jest dzień Dziecka Utraconego.

– Jesteśmy dzisiaj w świątyni, przed Bogiem dawcą i stwórcą życia, żebyśmy odkryli w sobie przeznaczenie, które nam Bóg napisał na sercu. I żebyśmy to nasze przeznaczenie odnieśli też do tych małych istot, które jeszcze nie rozkwitły, a już Pan Bóg zabrał je do siebie i abyśmy przez ten ból serca zobaczyli tę Bożą myśl, że to przecież dopiero początek, że śmierć niczego nie kończy, kiedykolwiek by przyszła – mówił w kazaniu ks. prałat Karol Bryś.

Podkreślał, że każde życie, nawet w przypadku nienarodzonych, ma sens i w Bogu znajdzie swoje dopełnienie. – Życie raz dane się nie kończy – powiedział kaznodzieja. Przypominał, że bez wiary, wszystko byłoby bezsensowne, a przede wszystkim ból i cierpienie.

– Kościół pragnie pocieszyć tych, którzy są strapieni, rozbudzić w nich nadzieję, zjednoczyć wszystkich wierzących w Boga, żeby w mocnej wierze znaleźć siłę do kontynuowania powołania ojcostwa i macierzyństwa, które w sakramencie małżeństwa dostało szczególną gwarancję obecności Boga – mówił ks. Bryś.

Szacuje się, że w naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka, ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwe, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków.

Po Mszy św. trumna ze zmarłymi dziećmi została złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.

Specjalne liturgie w Dniu Dziecka Utraconego odbyły się wczoraj w wielu miejscowościach w całym kraju.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Radom: modlitwy w Dniu Dziecka Utraconego

 

W intencji wszystkich dzieci, które zmarły, niezależnie od etapu życia czy przyczyny śmierci modlili się 15 października mieszkańcy Radomia. Tego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Uroczystości odbyły się przy pomniku Maryi Matki Życia w Radomiu.

Mszę świętą w kościele św. Trójcy celebrował ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin. Na początku liturgii odczytane zostały imiona dzieci, w intencji których modlili się wierni. W homilii ks. Adamczyk mówił o potrzebie wzajemnego wsparcia i poczucia, że nie jesteśmy sami. – Dlatego każdego roku zbieramy się w tej świątyni, aby z jednej strony modlić się za te dzieci, ale z drugiej być dla siebie wsparciem – mówił celebrans.

Małgorzata Górka z duszpasterstwa rodzin powiedziała, że Dzień Dziecka Utraconego ma przypominać o wielkim cierpieniu rodziców, którzy doświadczyli śmierci swojego dziecka. Ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci, które zmarły na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

– W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka, ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwe, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków – powiedziała Górka.

Po Mszy świętej uczestnicy liturgii przeszli na plac przed Kurią Diecezjalną i zapalili świece przy pomniku Maryi Matki Życia. Odmówili także modlitwę różańcową.

Specjalne nabożeństwa w Dniu Dziecka Utraconego odbyły się wczoraj w wielu miejscowościach w całym kraju.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w dwóch beskidzkich sanktuariach maryjnych

 

Różaniec i Msza św. złożyły się na obchody Dnia Dziecka Utraconego w dwóch sanktuariach maryjnych w diecezji bielsko-żywieckiej w Bielsku-Białej Hałcnowie oraz Rychwałdzie koło Żywca. Przed hałcnowską Pietą oraz obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej modlili się rodzice dzieci przedwcześnie utraconych w wyniku poronień lub martwych narodzin. Począwszy od 2004 roku, każdego 15 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

Podczas liturgii modlono się za dzieci, które zmarły przed narodzeniem i ich pogrążonych w smutku rodziców.

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie w pobliżu ołtarza ustawiono symboliczny znicz. Rodzice mogli przed nabożeństwem zapalić i postawić własny znicz dla swojego dziecka, a po zakończonej liturgii zabrać go na cmentarz lub ustawić przy krzyżu na placu kościelnym.

Jak przypominają organizatorzy Dnia Dziecka Utraconego, według statystyk medycznych co roku w Polsce 40 tys. kobiet przeżywa dramat poronienia, kolejne dwa tysiące dzieci przychodzi na świat martwe, a kilka tysięcy nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków.

W obecnej sytuacji prawnej w Polsce, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r., możliwe jest zabranie ciała dziecka zmarłego podczas ciąży czy na skutek poronienia ze szpitala i urządzenie mu chrześcijańskiego pogrzebu.

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a dzieci zmarły przed chrztem (kan. 1183 § 2). Konferencja Episkopatu Polski udzieliła też ogólnej zgody na pogrzeby dzieci zmarłych przed chrztem, gdy wiadomo, że rodzice naprawdę pragnęli je ochrzcić.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply