Litwa: międzynarodowe zebranie Spotkań Małżeńskich

KownoSpotkania Małżeńskie są otwarte na każdy związek mężczyzny i kobiety, którzy w dobrej wierze chcą pogłębić, odnowić lub w ogóle odbudować swoją więź ze sobą, z Panem Bogiem i Kościołem – stwierdzili członkowie międzynarodowego Zarządu Dzieła Spotkań Małżeńskich i Rady Programowej tego stowarzyszenia. 29 kwietnia w Kownie na Litwie zakończyło się czterodniowe zebranie Spotkań Małżeńskich.

Podczas dyskusji podsumowywano m.in. warsztaty rekolekcyjne prowadzone przez Stowarzyszenie dla ludzi poszukujących i dotkniętych wielorakimi kryzysami.

W związku z rozwojem Spotkań Małżeńskich zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Wschodniej, wśród Polonii w krajach Europy Zachodniej i USA, a także w obliczu rozwijającej się współpracy z Cerkwią Prawosławną, w czasie spotkania w Kownie podjęto szereg praktycznych postanowień, pozwalających na pełniejsze odpowiadanie na problemy z jakimi przyjeżdżają małżeństwa na różne formy pracy Spotkań Małżeńskich.

Przyjęto specjalne przesłanie skierowane do wszystkich małżeństw, a także osób mających wpływ na relacje w małżeństwie, rodzinie. Powołując się na doświadczenia z wieloletniej pracy wśród małżeństw w różnych krajach, wśród różnych wyznań i kultur wyraźnie widać, iż „pragnienie miłości trwałej, wiernej i szczęśliwej jest naturalnym pragnieniem każdego człowieka, każdego związku mężczyzny i kobiety”.

Członkowie Spotkań Małżeńskich podkreślają, że miłość taka jest możliwa, potrzebuje jednak pielęgnowania, dbania o dialog, wzajemnego wspierania się w trudnościach, odpowiedzialnego budowania wzajemnych relacji. „Taka miłość wymaga dojrzałej osobowości, nie ulegania zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym – czytamy w oświadczeniu, które zwraca też uwagę, że „pokonanie trudności przynosi nie tylko ogromną satysfakcję samym małżonkom, ale i ogromną wartość moralną, oczekiwaną także przez dzieci”.

Powołując się na wieloletnie doświadczenia pracy wśród małżeństw, także tych przeżywających kryzysy, członkowie Spotkań Małżeńskich przekonują, że „każde małżeństwo można nie tylko odbudować, ale dynamicznie rozwinąć w nim miłość pomimo trudnych doświadczeń w przeszłości”. Przyznają jednocześnie, że proces ten utrudniają „obciążenia wyniesione z domów rodzinnych, różne patologie oraz hedonistyczne i konsumpcyjne modele życia społecznego”.

Uczestnicy kowieńskiego spotkania zachęcają też wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza same małżeństwa do wytrwałego i zdeterminowanego dbanie o własną więź małżeńską i rodzinną, o miłość trwałą, wierną i szczęśliwą.

Apelują też do duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców, Kościołów innych wyznań, działaczy samorządów i polityków o „promowanie wartości małżeństwa i rodziny opartej na dojrzałej osobowościowo więzi mężczyzny i kobiety jako małżeństwa i jako rodziców”.

Przesłanie podpisali obecni na spotkaniu w Kownie członkowie Zarządu i Rady Programowej katolickiego Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie z kilku krajów, wśród nich twórcy Spotkań, Irena i Jerzy Grzybowscy.

Ruch Spotkania Małżeńskie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską cztery lata temu, zyskując status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych mającego osobowość prawną w Kościele rzymskokatolickim.

Stosowny dekret podpisał 15 sierpnia br. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Wcześniej ruch był już zatwierdzony na pięć lat „ad experimentum”.

W dekrecie zaznacza się, że podstawową formą działalności Spotkań Małżeńskich są trzydniowe zamknięte rekolekcje, podczas których mąż i żona, pod kierunkiem trzech par małżeńskich i księdza, animatorów Stowarzyszenia, są zachęcani do zastosowania warsztatów dialogowych, opartych na nauczaniu Kościoła, zmierzających do odkrycia na nowo rodziny jako komunii osób inspirowanych wzajemną miłością.

W Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 30 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przeżywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się.

Spotkania Małżeńskie przeprowadziły kilka tysięcy warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw, w których uczestniczyło kilkanaście tysięcy małżeństw. Ruch prowadzi też Wieczory dla Zakochanych i Rekolekcje dla Narzeczonych przygotowujące do sakramentu małżeństwa.

Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).

Ruch Spotkań Małżeńskich rozwinął się także w krajach środkowej i wschodniej Europy, rządzonych do niedawna przez reżimy komunistyczne.

Więcej informacji na www.spotkaniamalzenskie.pl.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply