Ministerstwo Zdrowia: tylko dwie kliniki spełniają wymogi programu refundacji in vitro

Ministerstwo ZdrowiaTylko dwie z 37 klinik, które zgłosiły się do konkursu na udział w programie refundacji zabiegów in vitro ze środków publicznych, spełnia jego wymogi – wynika z informacji podanej dziś przez Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował na swoich stronach, że do programu zostały zakwalifikowane kliniki „Gravita” z Łodzi i „Kriobank” z Białegostoku. Oznacza to, że wymogów formalnych nie spełnia 35 innych klinik, które zgłosiły się do programu.

Chodzi głównie o błędy w złożonej dokumentacji: brak odpowiednich podpisów, nieaktualne odpisy z Krajowego Rejestru Sądowego, czy brak informacji o przychodach z innych źródeł na realizację zadań tego samego rodzaju jak w przedmiocie konkursu.

Kliniki mają być odpowiedzialne za wszystkie procedury dotyczące zabiegów in vitro, w tym przygotowanie do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania określonych w programie kryteriów. Placówka m.in. musi funkcjonować 7 dni w tygodniu, aby zapewnić ciągłość opieki nad pacjentkami. Wymagane będzie minimum 3-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu procedury in vitro przynajmniej dwóch ginekologów-położników oraz embriologów zatrudnionych w placówce. W klinikach wymagana też będzie odpowiednio wysoka jakość sprzętu laboratoryjnego.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, oferenci mogą uzupełnić braki formalne w formie pisemnej do dnia 24 maja. „W przypadku niedotrzymania tego terminu oferta podlega odrzuceniu” – zastrzegł resort.

Umowy z wybranymi klinikami mają zostać podpisane do 1 lipca. Jednak – jak mówił w ub. tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz – „trudno przyjąć założenie, że 1 lipca wszystkie kliniki przyjmą wszystkich pacjentów, którzy tej procedury potrzebują, tak pewnie nie będzie”.

Arłukowicz przyznał też, że „dziś tak naprawdę nie wiadomo do końca w ilu klinikach przeprowadza się zabiegi in vitro”, gdyż na razie nie ma rejestru takich ośrodków. Ministerstwo przygotowało jednak rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

Do zadań rejestru należeć będzie m.in. gromadzenie danych „usługodawcy” (kliniki przeprowadzającej zabiegi in vitro) i „usługobiorcy” (kobiety poddającej się zabiegowi) oraz informacji o niepłodności, liczbie i rodzaju badań wykonanych w ramach programu.

Za funkcjonowanie Rejestru odpowiedzialne będzie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kliniki będą zobowiązane do dostarczania informacji do rejestru „nie rzadziej niż raz w miesiącu, nie później niż 14 dni od dnia w którym udzielono świadczenia zdrowotnego w ramach Programu”.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply