Oazy modlitwy zostały zainicjowane w Ruchu przez ks. Franciszka Blachnickiego w roku 1976. W jego zamyśle miały stać się „ukrytym sercem” Ruchu, źródłem jego życia i mocy. Modlitwa bowiem musi stać się sprawą pierwszą dla ludzi, którzy chcą służyć dziełu odnowy Kościoła i budowaniu Kościoła żywego.
Uwagi ks. F. Blachnickiego o oazach modlitwy („Siloe” nr 1, październik 1977)
1. Istota i cel
Oaza modlitwy jest formą krótkich, intensywnych rekolekcji zaliczanych ze względu na specyficzną metodę do typu rekolekcji oazowych. Celem OM jest odnowienie wewnętrzne w Duchu Świętym przez uczestnictwo we wspólnocie modlitewnej przeżywanej w atmosferze braterstwa, jedności i radości.
2. Czas trwania.
Oaza modlitwy trwa zasadniczo dwie doby czyli 48 godzin. Na jej zorganizowanie wykorzystuje się […] dni wolne od pracy.
Osoby, które nie mogą włączyć się do oazy modlitwy na pełny czas jej trwania, mogą włączyć się na okres krótszy, nawet na kilka godzin. Przez cały czas powinna jednak przeżywać oazę modlitwy grupa animatorów poszerzona o tych, którzy mogą włączyć się na cały czas.
3. Miejsce
Oaza modlitwy może być zorganizowana w miejscu, gdzie są warunki dla zorganizowania noclegów i wyżywienia uczestników. Musi być na miejscu kaplica mniejsza, wystarczająca dla przewidywanej liczby uczestników, sala do spotkań, pomieszczenia dla spotkań w małych grupach. Najlepiej nadają się na oazy modlitwy domy rekolekcyjne, klasztory, duże plebanie itp. Ważne jest również środowisko otwarte i życzliwe, ułatwiające zawiązanie i przeżycie przez uczestników prawdziwej wspólnoty.
4. Uczestnicy
Uczestnikami oazy modlitwy mogą być wszyscy, którzy odczuwają potrzebę i pragnienie modlitwy (wyłączając dzieci). W pierwszym rzędzie zaprasza się moderatorów, animatorów oraz innych członków Ruchu Światło-Życie, którzy pragną się wewnętrznie odnowić. Można jednak zapraszać również sympatyków i znajomych pragnących się zapoznać z ruchem, członków innych grup modlitewnych, także z innych kościołów chrześcijańskich. Grupą optymalną jest grupa mniej więcej 30-osobowa. Dla odbycia oazy modlitwy wystarczy jednak grupa 8–10 osobowa, może być również grupa większa niż 30-osobowa, z tym że w tym wypadku należy dążyć do podziału w następnej serii na dwie odrębne oazy modlitwy.
5. Zespół animatorów i jego przygotowanie
Organizowanie oazy modlitwy rozpoczyna się od zawiązania zespołu animatorów oazy modlitwy. W skład zespołu wchodzą: moderator oazy modlitwy, animatorzy grup modlitewnych (jeden animator na 5–8 spodziewanych uczestników), animator muzyczny (jeden lub cała grupa), animator liturgiczny (odpowiedzialny za przygotowanie nabożeństw liturgicznych), diakonia gospodarcza (zależnie od potrzeby, do spraw zakwaterowania, wyżywienia). Przygotowanie polega przede wszystkim na uczestnictwie w jednej przynajmniej oazie modlitwy w poprzednich seriach. […]
Poza tym zespół animatorów OM powinien przynajmniej raz przed rozpoczęciem oazy modlitwy spotkać się na dzieleniu się Ewangelią i na modlitwie oraz omówieniu spraw organizacyjnych związanych ze swoją diakonią na rzecz oazy modlitwy.
6. Przebieg OM
Oaza modlitwy rozpoczyna się w piątek wieczorem. Bez względu na ilość uczestników zespół animatorów OM zawiązuje wspólnotę modlitwy i zaczyna realizować program. W miarę przybywania uczestników konstytuuje się grupy modlitewne wokół animatorów. Najpierw dzieli się uczestników na grupy mniejsze, 3–4 osobowe, uczestników przybyłych później włącza się do grup istniejących. Dotyczy to nawet osób przybyłych na parę godzin, zasadą OM jest bowiem, że żaden uczestnik nie może być poza grupą modlitewną. Animatorzy niemający jeszcze własnej grupy realizują program OM w ramach grupy macierzystej (= zespół animatorów OM).
Proponowany ramowy program
Piątek
18.00 Nieszpory
18.30 Kolacja
19.30 Namiot spotkania
21.00 Modlitwa wspólnotowa
Jeśli w piątek jest Eucharystia, dobrze połączyć ją z nieszporami i dać czas na namiot spotkania, już bez dodatkowej modlitwy wspólnotowej.
Sobota
7.30 Jutrznia
8.00 Śniadanie
9.00 Konferencja
10.30 Namiot spotkania
12.00 Zgromadzenie eucharystyczne
13.30 Obiad
15.00 Krąg liturgiczny (teksty z niedzieli)
17.30 I nieszpory niedzielne
18.00 Kolacja
19.00 Godzina radości w Duchu Świętym (pogodny wieczór)
20.00 Modlitwa uwielbienia
Niedziela
8.00 Jutrznia
8.30 Śniadanie
9.30 Konferencja
11.00 Namiot spotkania
12.00 Zgromadzenie eucharystyczne
13.30 Obiad
15.00 Godzina świadectwa
Proponowane tematy i konspekty na 5 oaz modlitwy
1. Namiot spotkania
2. Modlitwa wspólnotowa
3. Rozwój życia modlitwy
4. Doświadczenie charyzmatyczne
5. Modlitwa wstawiennicza
Uwagi dodatkowe
Zainteresowanych zachęcamy do zajrzenia do archiwalnych numerów „Siloe” dostępnych na stronie CDM (Siloe – archiwum (oaza.pl))
Życie rodzi się z życia – jeśli sami nie przeżyliśmy oazy modlitwy, będzie nam trudno stworzyć jej atmosferę dla innych. Tworzącym się zespołom, które mają małe doświadczenie oaz modlitwy albo nie mają go wcale, proponujemy przeżycie najpierw takich rekolekcji w Pustelni ks. Franciszka Blachnickiego w Dursztynie na Spiszu. Termin i temat oazy modlitwy można uzgodnić z mieszkankami domu. Kontakt do Pustelni: tel.: 662978625, email: pustelnia.dursztyn@gmail.com.