Konferencja odbyła się w Sejmie w dniu 18 maja 2019r., w którym przypadała też 99. rocznica urodzin Papieża Polaka. Organizatorami byli: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich; Ruch Światło-Życie; Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego. W wydarzeniu wzięło udział prawie 100 osób. Szczegółowy program oraz zapis wideo można znaleźć na stronie sympozjum.oaza.pl.
Na początku konferencji została przedstawiona sytuacja społeczno-polityczna pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku w Europie, i w USA. Następnie kolejni prelegenci przedstawili duchowy wymiar przemian w Polsce po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II w odniesieniu do młodzieży, rodziny i pojmowania Ojczyzny. Dzięki upominaniu się papieża o godność człowieka możliwym stało się m.in. powstanie związków zawodowych i doprowadzenie do bezkrwawych rewolucji przezwyciężających totalitaryzmy. Na zakończenie konferencji powrócono do przesłania Jana Pawła II dla naszego kontynentu mówiącego, iż nie da się zjednoczyć Europy bez Boga.
Samo powitanie papieża w Warszawie miało też wymiar symboliczny. Przytoczono zapis ze spotkania, na którym kard. Stefan Wyszyński wspominał, że chciał, aby Ojciec Święty był na Zamku a nie w Belwederze, ponieważ w miejscu, gdzie papież odprawiał Mszę na ówczesnym pl. Zwycięstwa, przed I wojną światową była absyda olbrzymiej cerkwi postawiona na rozkaz cara jako symbol ostatecznego pognębienia Polski i Kościoła, a także, że car powiedział na Zamku „Polacy porzućcie wszelką nadzieję”. I rzeczywiście nowa nadzieja wstąpiła w ludzi, gdy Papież wołał pamiętne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.” /wb/