Chcemy opowiedzieć o początkach, rozwoju i obecnej sytuacji Ruchu Światło-Życie na Filipinach a także trochę o filipińskim Kościele. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania relacji i świadectw.
Zachęcamy też do wsparcia zbiórki prowadzonej przez nasz Ruch na rzecz najbiedniejszych na wyspie Negros (https://wspieram.oaza.pl/campaigns/pomoc-dla-filipin/)
Rekolekcje na Filipinach
W tym roku, w lutym i w marcu na Filipinach odbyły się po raz pierwszy rekolekcje oazowe. Prowadził je ks. Maciej Krulak wraz z Agatą i Krzysztofem Jankowiakami. Najpierw w ośrodku rekolekcyjnym w Bacolod na wyspie Negros odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw. Uczestniczyły w nich 24 pary małżeńskie z czterech diecezji z wyspy Negros. Animatorami były osoby, które przeżyły rekolekcje oazowe w Polsce: MaryGrace, Melende, ks. Badong, ks. Chris, ks. Chou i ks. Romel.
Zapraszamy do wysłuchania świadectw z rekolekcji dla małżeństw nadesłanych trzy miesiące po rekolekcjach (w czerwcu). Możemy zobaczyć jak Pan Bóg dotknął serc i jak bardzo to doświadczenie jest nadal żywe. (Świadectwa są w języku angielskim, są napisy z ich tłumaczeniem na polski. Jeżeli napisy nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’ .)
Tydzień później odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. Miały one miejsce w Dungka-an Resort w Dumanjug na wyspie Cebu. Oprócz osób z wyspy Negros zaproszona też została młodzież z jednej ze szkół w Dumanjug czyli z piątej diecezji (Cebu) – w rekolekcjach uczestniczyły w sumie 52 osoby!
Te rekolekcje były sporym wyzwaniem logistycznym, odbywały się w skromnym ośrodku wypoczynkowym, młodzież spała w znacznej części w salach na podłodze, jedliśmy pod dachem na dworze, ryż gotował się na zaimprowizowanym ognisku. Niektórzy z uczestników w formie opłaty byli w stanie przywieźć jedynie ryż… Była też ogromna pomoc ze strony zaprzyjaźnionych mieszkańców, m. in. jedna z pań przygotowała cały jeden lunch dla grupy. Nikt nie był głodny…
Animatorami na rekolekcjach w Dumanjug były osoby, które przeżyły oazy w Polsce (i mogły przyjechać): MaryGrace, GM, ks. Badong, Melende, Ralph, Reiza, Randy. Muzycznym był jeden z uczestników i Randy, zaimprowizowaną scholę tworzyły nasze panie i ktoś z uczestników.
Zapraszamy do wysłuchania świadectw z rekolekcji. Na początek świadectwo Tess. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Swoim świadectwem podzielił się z nami Joco, nasz organista (człowiek bardzo utalentowany muzycznie i służący swoimi talentami w parafii – przepięknie śpiewa jego schola).
Joco zaskoczył nas tym, że przyjechał na rekolekcje znając już łacińską wersję Apelu Jasnogórskiego, Maria Regina Mundi. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’ .)
Kolejne świadectwo – dziękujemy Apple za to, że się z nami podzieliła swoimi przemyśleniami. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Świadectwo Alana. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Na rekolekcjach ważnym punktem dnia jest pogodny wieczór. Filipińczycy chcą i umieją się (świetnie) bawić. Przedstawiamy krótko zabawę, którą z powodzeniem można wykorzystać w Polsce…
Przy okazji można posłuchać jak fantastycznie Filipińczycy mieszają języki 🙂 Mary Grace, która prowadzi zabawę, daje uczestnikom instrukcje w języku hiligaynon (tak zakładamy, raczej nie w filipińskim), wtrącając słowa i zdania angielskie. Ponieważ dla części uczestników językiem rodzinnym jest cebuański, ten angielski jest bardzo potrzebny
Wyprawa misyjna
Rekolekcje były kulminacyjnym momentem miesięcznej wyprawy misyjnej na Filipiny, którą Agata i Krzysztof odbyli w lutym i marcu tego roku. O wyprawie tej opowiadają dla Diakonii Misyjnej Archidiecezji Krakowskiej.
Ponieważ w trakcie wyprawy odbywała się Kongregacja Odpowiedzialnych został przygotowany film z pozdrowieniami. Powstał po pierwszych weekendowych oazowych rekolekcjach dla małżeństw na Filipinach.
Film był nagrywany i montowany w warunkach dość polowych, ale ma tę wartość, że jest zapisem na żywo.
Agata i Krzysztof opowiadają o tym, jak wygląda liturgia na Filipinach. Czy jest inaczej niż w Polsce?
Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć z kościołów w diecezji Bacolod.
Początki
Wypada teraz wrócić do początków. Jak się zaczęły kontakty naszego Ruchu z Filipinami? Dwugłos.
Od strony polskiej.
Od strony filipińskiej (Jeżeli potrzebne są napisy po polsku i nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Filipińczycy w Polsce
Po raz pierwszy uczestnicy z Filipin przyjechali na rekolekcje do Polski w 2014 roku. Było to pięć osób – ks. Greg oraz czworo jego współpracowników: Gracia Maria, Mary Grace, Leslie i Jori. Zdjęciom z ich pobytu towarzyszy piosenka oparta o Rz 8: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Któż nas może nas oddzielić od miłości Boga?” śpiewana w języku filipińskim (popularnie zwanym tagalog). Jest ulubiona pieśń ks. Grega, była piosenką oazy na rekolekcjach, w których Filipińczycy uczestniczyli po raz pierwszy.
Świadectwa i wspomnienia animatorów
Zapraszamy do wysłuchania świadectw animatorów grup filipińskich z poszczególnych lat.
Ania i Jurek – rok 2014
W 2015 r. na ONŻ 1 stopnia (dla studentów i dorosłych) do Krościenka przyjechało czterech księży, po jednym z każdej diecezji na wyspie Negros. Odpowiedzieli na zachętę i propozycję ks. Grega – droga każdego z nich do podjęcia decyzji o wyjeździe była inna.
Co ciekawe – nie znali się wcześniej. Z Negros do Polski wyleciało czterech dopiero się poznających księży. Po blisko czterech tygodniach wróciła na Negros mała wspólnota kapłańska ;). To też jest jeden z owoców charyzmatu Światło-Życie.
O swoim doświadczeniu oazy z filipińskimi księżmi opowiada Kasia, animatorka i jedna z tłumaczek księży.
Lidka była na tej samej oazie jako druga tłumaczka. I były to jej pierwsze rekolekcje oazowe! W taki niezwykły sposób w grupie wraz z czterema księżmi, służąc im jednocześnie jako tłumaczka przeżywała swoją pierwszą oazę.
W 2016 r. na rekolekcjach w Polsce było aż ośmiu księży z Filipin, czterech na oazie rodzin II stopnia w Kacwinie i czterech na ONZ I stopnia dla studentów i dorosłych w Krościenku. Karolina opowiada o oazie w Kacwinie.
Ks. Mateusz prowadził oazy z Filipińczykami dwukrotnie: w 2017 r. (ONŻ III stopnia w Przemyślu) i w 2018 r. (oaza rodzin II stopnia w Kacwinie).
Modlitwy w hiligaynon
Na Filipinach używane jest bardzo wiele języków, liczby podawane są różne, generalnie mówi się o ponad 170 językach (nie do wyobrażenia, prawda?). Są dwa oficjalne języki: filipiński* (sztuczny, na bazie języka tagalog) i angielski, ale zasadniczo każdy używa swojego własnego języka i angielskiego. Również msze święte sprawowane są głównie w językach lokalnych i po angielsku. Nasi oazowicze na Negros posługują się jako ojczystym albo językiem hiligaynon, czyli Ilongo (Negros Occidental), albo cebuańskim (Negros Oriental).
Na nagraniu usłyszymy i zobaczymy na filmie modlitwy Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu w hiligaynon.
Pozdrowienia
I na koniec pozdrowienia dla wszystkich
Najpierw od Melende. Melende uczestniczyła w oazie I stopnia w Krościenku w 2019 r. Było to dla niej bardzo ważne i odnawiające doświadczenie, choć jest już na emeryturze. Duchem jest wciąż bardzo młoda. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Od ks. Grega. (Jeżeli napisy po polsku nie pokazują się od razu, włączamy zębatym kółeczkiem… 'angielski’.)
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału Melende Castro, Gracii Marii Tayopon, Katarzynie Herman, Lidii Tomaszewskiej, Karolinie Jankowiak oraz wszystkim dzielącym się swoim świadectwem.